| valentinamarinamary a întrebat:

De ce nu se face o tara doar a tiganilor? Si toti tiganii din lume s-ar duce acolo si ar avea si ei drepturilo lor si nu s/ar mai certa cu romani, si nu ar mai fi tratati astfel! Noi spunem ca tiganii ne fac probleme dar nimeni nu face nimic!

Răspuns Câştigător
| oldbluegrumpyman a răspuns:

Sunt doua motive pentru care nu se face o "tara a tiganilor": 1.Nu vrea nimeni sa le dea pamant
2. Tiganii nu vor o tara a lor pentru ca asta ar insemna sa se gospodareasca/intretina singuri si asa ceva nu exista in conceptia tiganilor.

| valentinamarinamary explică (pentru oldbluegrumpyman):

Bine tu!laughingM-ai lamurit!laughing

| oldbluegrumpyman a răspuns (pentru valentinamarinamary):

Mancati-as. Sa moara mama daca nu am dreptate. Big like pentru intrebare. Big smile pentru poza!

27 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Exista deja acea tara. Se numeste India.

| valentinamarinamary explică (pentru sublime89):

Ma refeream la altceva, sa fie toti tiganii intr.un loc, sa aiba si ei tara lor sa nu se mai plimbe de colo pana colo!

| sublime89 a răspuns (pentru valentinamarinamary):

Pai da, s-ar putea duce inapoi in India.

| AtateaConditii a răspuns (pentru sublime89):

laughing...

| Kaℓi a răspuns:

Nu pot sa cred ca e recomandata...

| valentinamarinamary explică (pentru Kaℓi):

Asa si? Care e problema?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cum pot tiganii intretine o tara a lor din moment ce doar 0. 0001 % din ei muncesc?

| Duucu a răspuns:

Au deja o țară, se numește India.Problema este că ei nu vor să se întoarcă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece romanii is fricosi..Nu au curaj sa faca asa ceva deoarece dupa aia sar tiganii spurcati cu gura lor si spun "rasism"si atunci intervine Europa.Din cate stiu eu, tiganii vin din India.America a facut o tara a evreiilor--> Israel..Hai sa facem si noi o tara a tiganiilor.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Si o sa aiba casute,locuri de munca pentru fiecare tigan, dusuri...o vom denumi ROschwitz.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Heil Hitler!

| Bøøgey a răspuns:

Hei, buna, ai auzit de India?

| valentinamarinamary explică (pentru Bøøgey):

A nuu...nu am auzit e o mancare ceva?rolling on the floor)lol

| Swan39 a răspuns:

După raţionamentul acesta am putea întreba şi de ce nu se face o ţară doar a negrilor, o ţară doar a homosexualilor, o ţară doar a celor cu handicapuri fizice, o ţară doar a vegetarienilor etc etc... putem continua aceste categorisiri la nesfârşit, dar ele nu contează. Contează calitatea omului, iar singura soluţie va fi mereu educaţia, nu să îi izolezi undeva şi să-i laşi în voia sorţii; problemele oricum nu se vor rezolva aşa.

| GulubuntzBudulush a răspuns (pentru Swan39):

De ce nu se face o țară doar a negrilor? M-ai făcut să râd. Există țări întregi deja, unde populația este majoritară de culoare (în Africa). Plus că țiganii nu se mută în India (țara lor de origine) din mai multe motive: 1. Majoritatea țiganilor sunt romanizați și au și origine parțial românească, stilul de viață, limba (majoritatea țiganilor au ca limbă nativă româna), cultura, modul de viață sunt diferite. 2. Țiganii semi-romanizați deși vorbesc o limbă de origine indiană și și-au păstrat anumite tradiții, tot nu ar fi dispuși să meargă într-o țară unde se vorbește limba lor (doar limbi înrudite), e sărăcie lucie, plus că trăiesc în România de mult timp. 3. Și ajungem la țiganii complet neromanizați, care ar fi săraci lipiți dacă ar emigra acolo și așa e prea populată.

| RexCuParuCret a răspuns:

Cine ar ocupa pamantul cu niste oameni care n-ar munci nici 5 ore pe zi?

| Byucc a răspuns:

Crede-ma ca asta ma intreb si eu de mult timp happy dar ei sunt un popor migrator care totusi au decis sa ramana la noi. de ce? nu stiu.

| RobbyPh a răspuns:

Exista deja! Tiganii sunt Indienii veniti din India dar acolo e saracie. si de acea migreaza.

| dodoc a răspuns:

Pai si ei is oameni dar ar trebui sa ii educe cineva si sa o lase mai moale cu ciordeala

| Chinezw a răspuns:

HH. voi vreti o tara a tiganilor?
pai astia oricum o sa plece din ea :
1.ca se inmultesc ca iepurii
2. tigan de la tigan nu prea fura.

| AcelasiDarNuMereu a răspuns:

Deoarece, nu sunt fonduri financiare pentru case, mancare, transport..etc.

| Lulu5 a răspuns:

Nu sunt rasita, insa cred ca nu se face o tara a tiganilor din cauza ca ar insemna sa fure unuii de la altii, si cum tiganii sunt neamuri intre ei, ar insemna sa fure de la neamurile lor, si asta ar strica "linistea tiganeasca" laughing) plus ca ar aparea scandaluri si s-ar lua la bataie

| Ivonne02 a răspuns:

Ar fii bine..sincer tigani..ne cam fac tara de rusine.

| Squirrelllllll a răspuns:

Pai tiganii sunt din neam stravechi un popor migrator nu deagaba ii vedem ca ''se dau'' cu casele prin orase...ca doar migreaza.
Daca ar avea tara lor...sa tot migreze in ea?rolling on the floor si are bogdan dreptate cu cele 2 motive chiar foarte mare!

| ANDREUTADANIELA1 a răspuns:

Asta se intampla deoarece nu pot fi discriminati. sad sad