| Florincrap a întrebat:

Scriu la o carte. Cum pot beneficia de drepturile de autor,cat timp beneficiez de aceste drepturi (sub pseudonim strain), si daca, pana la varsta de 18 ani, drepturile de autor sunt pe numele parintilor (adica ca si cum ei ar fi scris acea carte).
Ce cota-parte din pretul cartii (medie) primesc ca drepturi de autor?
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Beneficiezi de drepturile de autor prin efectul legii, in prezent L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare (in Romania). Perioada este toata viata ta iar mostenitorii inca 70 de ani.
2. Drepturile de autor vor fi pe numele tau, doar ca vei fi reprezentat de parinti pana la majorat.
3.Nu exista stabilita o cota fixa, se stabileste prin negociere cu editura care publica cartea (daca gasesti o editura sa o publice). Daca o tiparesti pe socoteala ta trebuie sa o si comercializezi si atunci vei lua suma integrala de comercializare din care se scade impozitul pe venit datorat statului (16%).