| Pyssaa a întrebat:

Cum se procedeaza cu pamantul se face intai titlul de proprietate sau intabularea

Răspuns Câştigător
| heyromania a răspuns:

Se face intai titlul de proprietate si apoi intabularea.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti foarte neclara. La reconstituirea dreptului de proprietate se obtine, intai, titlul de proprietate de la comisia de fond funciar si apoi acesta se intabuleaza in CF. In cazurile de transmitere a dreptului de proprietate(vanzare-cumparare, donatie, mostenire) tota asa se procedeaza, se incheie actul la notar si apoi se intabuleaza. In aceste cazuri terenul trebuia sa fi fost intabulat anterior, indiferent pe ce cale, de catre cel care transmite, respectiv acesta sa fie proprietar tabular. Numai bine!

| chokingvictim a răspuns:

Property is theft!