| Daniel09857 a întrebat:

Cum se sancționează in 2019 montarea unui girofar cu lumina roșie/albastra pe mașina, in bord ma refer/pe grila? Noaptea asta conduceam către Mures, eram pe noua autostrada de 13 km, care dacă nu ma înșel începe pe lângă Iernut și merge către Cristesti, aveam 140-145, eram pe prima banda, când in spatele meu apare unu cu un Golf 4, o las mai moale, ajung 125-126 sa ma depășească, el tot in spatele meu cu farurile in oglinda mea, dau semnal dreapta, ca un fel de "depășește-ma" el nimic. Ma bag pe banda doi, dau 160, după doua min iarăși in spatele meu, aprinde girofarul acela, m-am speriat puțin, trag pe banda întâi credeam ca e poliție și vrea sa trag in parcare pentru amenda. In fine, după care văd ca avea la număr, ALE sau așa ceva, clar nu era mașina de poliție, dau mai tare iarăși, ajung paralel cu el, era un tânăr de vreo 18 ani, cu chef de distractie, pe spate avea și semn de începător, ii fac semn cu mana, sa aibă grija și se baga in spatele meu cu girofarul acela pornit, a stat așa pana ce am ieșit de pe autostrada după care a început da dea flashuri.M-am enervat, am dat viteza și l-am pierdut imediat, la ce curaj avea, ma gândesc, care ar fi sancțiunile pentru așa ceva? Pt montarea unor altfel de mic girofar in bordul masinii?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Amandoi ati avut mare noroc ca, cumnatul meu este in conediu. tongue
La aceea viteza va baga cate o nota de plata in permisele suspendate, iar baiatul se alegea si cu o amenda la care ANAF-ul si-ar fi linsbuzele de bucurie. laughing

| Daniel09857 explică (pentru Bula):

Pe mine ma poate amenda și îmi poate lua permisul, eu dacă am mers cu viteza mi-am asumat asta...

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa ii iei numarul si sunai la 112.

| OldSoul a răspuns:

Art. 102

(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
10. deţinerea, montarea sau folosirea în circulaţia pe drumurile publice a mijloacelor speciale de avertizare sonoră sau luminoasă pe vehiculele care nu au acest drept;

Clasa a IV-a: de la 810 la 1.800 de lei;

| johnnny123 a răspuns:

O fi fost și el vreun fiu de senator care i-a luat mașina tăticului și știe că dacă-l oprește poliția dă un telefon și se rezolva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru johnnny123):

Copil de senator cu golf 4 veche de 15 -20 ani? laughing

| Daniel09857 explică (pentru johnnny123):

Fiu de senator cu Golf 4 laughing) Mai degrabă fiu de muncitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti face griji pentru el, puteai sa raportezi, dar daca e prost, o sa faca asta si o sa nimeareasca vreun politist in civil mai mult ca sigur. Cineva o sa-l vada, si o sa rada ca prostu si o sa creada ca "mama ce distractie" pana intalneste pe omul potrivit la locul potrivit, si o sa-i piara si zambet si tot. laughing

| Quassaar a răspuns:

Simplu, sunai la 112 explica-i situația și la ieșirea de pe autostradă îl așteptau mașinile cu girofaruri montate legal. Îl liniștea cu permisul suspendat pe vreo 3 luni și o amendă de trebuia să-și vândă mașina.