| Throwaway455 a întrebat:

Buna seara! Acum vreo ora și jumătate eram pe autostrada înspre București și am văzut o mașină de poliție și încă vreo 5 mașini oprite pe banda de urgență. Am zis că o fi un accident, am dat semnal stânga și m-am pus pe banda a doua. La un moment dat am avut impresia că se îndreaptă cineva spre mine din dreapta. Am continuat să merg și pe urmă m-am gândit că poate a fost un polițist și a vrut să mă oprească. Am încetinit și am continuat să merg cu 90 la ora să văd dacă vine cineva după mine, lucru care nu s-a întâmplat. La momentul in care am trecut pe langa ei aveam 130km/h, deci nu cred că ar fi avut motiv să fi vrut să mă oprească pentru viteza. Are rost sa îmi mai fac griji sau nu?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pe portiunea respectiva de autostrada nu era o limita mai mica decat cea generala (130 km/h) atunci nu este nici o problema. Daca este mai mica si n-ai fost prins de radar la fel nu este nici o problema. Doar daca este mai mica si te-a prins radarul este o problema, poti fi amendat pentru depasirea vitezei si sa primesti procesul-verbal de contraventie la domiciliu.

| darrio2007 a răspuns:

Depide de limita de viteza de pe acel sector de autostrada. Daca iti pui asemenea intrebare inseamna ca limita era mai mica de 130 km/h.

| Throwaway455 explică (pentru darrio2007):

Nu era drum în lucru, iar condițiile de vreme erau bune. Am precizat că mergeam cu 130 deoarece nu cred că ar fi avut motiv să mă oprească. Ce îmi e frica e sa nu fi fost vreun control sau ceva și sa considere că am fugit de ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Care este limiat de viteza afisata pe autostrada, acolo unde ai trecut tu cu 130?