| JenyDerty a întrebat:

Cum sunt tratate persoanele care dețin Cartea de Identitate cu adresa în apartamente/adrese unde deja locuiesc alte mii de persoane?

Adresez această întrebare pentru că sunt originar din Republica Moldova, unde în trecut se întâmpla acest lucru în momentul emiterii buletinelor de identitate. Acum locuiesc în România, într-un alt județ decât cel înscris în buletinul meu. Recent, am depus o cerere la primărie pentru a obține viza de reședință, însă sunt îngrijorat că, în urma verificărilor, autoritățile ar putea constata discrepanța și să anuleze buletinul. În prezent, mai am 6 zile de așteptare până la primirea răspunsului.

Conform legii, este stipulat că nu se va permite ca la o adresă să locuiască mai mult de 10 persoane. Cu toate acestea, nu este clar specificat ce se întâmplă cu persoanele care deja locuiesc la o adresă în care deja altele mii de persoane își au domiciliul.

Dacă cineva este familiarizat cu această problemă, aș dori să știu ce se întâmplă cu persoanele care au adresa din buletin doar în scopul emiterii acestuia. În cazul în care buletinul este anulat, ce opțiuni are o persoană care nu își poate permite să-și obțină un alt buletin cu o adresă la care nu locuiește de fapt? Risca să rămână fără buletin?

1 răspuns:
| JenyDerty explică:

Dețin buletinul de 5 ani. Am trecut frontiera de mai multe ori și nu am întâmpinat probleme. Contul bancar, mașina, situația fiscală și impozitele sunt, de asemenea, la zi.