| calubalan a întrebat:

Cum va afecta Romania situatia din Japonia? http://twurl.nl/qnbvgd

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

În primul rând ne afectează emoţional, ca oameni sensibili la necazurile altor locuitori ai planetei.
În al doilea rând, în actuala conjunctură suntem cu toţii dependenţi unii de alţii fiind legaţi la nivel financiar - economic.
Distanţele care par uriaşe ca distanţă sunt uneori atât de mici...

April
| April a răspuns:

Daca accepti raspunsul unui om oarecare, as zice ca pe mine nu ma afecteaza situatia din Japonia decat la nivel de adanca compasiune pentru niste oameni atat de incercati de soarta.In rest,ma preocupa mai mult fatarnicia si parvenitismul oamenilor politici de la noi; care ma afecteaza si la buzunar si la "sentiment",cum ar zice eroul lui Nenea Iancu.Dar, desigur, nu asta ai vrut sa stii tu.Scuze pentru faptul ca ma bag in seama; dar ma ispitea intrebarea si cautam un prilej sa-mi vars naduful.Imi pare rau pentru japonezi...

| calubalan explică:

@elena33
hai sa ne gandim la partea financiara
1. Japonia alaturi de China veneau in Europa pentru a sustine/cumpara gaurile descoperite acum de criza financiara
2. Japonia are nevoie de foarte multe resurse (materiale, umane, alimente, finante, energie, samd) si are nevoie de ele ACUM nu in rate, nu daca.
3. si nu in ultimul rand va afecta in cazul unei catastrofe statele vecine iar efectele imediate sunt asupra agriculturii si oamenilor!
4. s-a demonstrat fragilitatea economiei si societatii moderne spre care tindem/ravnim cu totii!
5. inutilitatea asigurarilor in cazul unor evenimente majore
mai lasam si pe altii happy

| calubalan explică:

@April
Este punctul tau de vedere pe care-l respect! Insa trebuie sa fi constienta ca ceea ce se intampla in jurul nostru (Libia, Japonia, Grecia, SUA, samd) au repercusiuni asupra noastra a tuturor! Intr-un fel sau altul, mai devreme sau mai tarziu cel putin unul din aspectele deja enuntate mai sus te vor afecta pe tine si pe noi toti locuitorii acestei planete.

| elena33_1247 a răspuns:

Pai aerul va veni poluat cu substante nucleare, si ploie deci...asa si oamneii vor suferii de cancer, tumori si vor murii