| calubalan a întrebat:

Cine a fost Corneliu Coposu? Ce a reprezentat el pentru Romania? http://twurl.nl/n3ospk

1 răspuns:
| ManKind a răspuns:

Corneliu Coposu a fost un om politic, presedinte al Partidului National Taranesc Crestin Democrat.

Intre 1937-1940 a activat ca secretar personal al lui Iuliu Maniu.
In anul 1940 a primit functia de secretar politic al lui Iuliu Maniu.
In 1945 a devenit presedinte al Partidului National Taranesc (PNT) Salaj.
In 1990 reinfinteaza PNT sub numele de Partidul National Taranesc Crestin Democrat
Este unul dintre initiatorii Conventiei Democrate Romane creata in 1992.
In 1995 a fost numit Ofiter al Legiunii de Onoare, cea mai inalta distinctie acordata de Republica Franceza cetatenilor straini.