| liviu00 a întrebat:

Cunoasteti persoane care s-au pensionat pe caz de boala in mod fraudulos? Considerati normal sa ii raportati autoritatilor?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cei care mai au puţini ani pâna la pensie şi nici o altă posibilitate, mai putem închide ochii cu toate că nu este corect, dar luând în considerare că ne răblăgim cu mulţi ani înainte de pensie, s-ar putea încadra cumva.
Problema nu sunt aceştia, ci acei şmecheri care se'' îmbolnăvesc grav'' în floarea vârstei.
S-a descoperit că în nuştiu ce comună, ca număr de locuitori, un sfert dintre aceştia primeau ajutoare băneşti fiind nevăzători. În altă localitate beneficiarii ajutoarelor sociale aveau vile cu două etaje şi câte trei maşini. Un singur lucru trebuie să gândim, că aceşti paraziţi prin pensii, prin diferite ajutoare sociale, trăiesc pe spinarea noastră, a tuturor, trăgând societatea în jos.

| remus a răspuns:

Da, cunosc mai multe, caror autoritati sa raportez? trebuie sa fiu naiv, aceste autoritati sunt majoritatea de partea hotilor, curvelor si celor paveniti, crezi ca nu s-a stiut de asemenea practici la scara nationala.

Abh
| Abh a răspuns:

Cunosc multe persoane care s-au pensionat de boala.Fiecare a avut motivele lui: ori ii era amenintata postul si urma sa fie dat afara si atunci s-a gandit cine il mai angajeaza la 55 de ani, ori pur si simplu nu a mai facut fata slujbei solicitante. Nu as raporta niciodata un astfel de caz, desi nu sunt de acord cu aceste inselatorii. Tatal meu are 61 de ani si merge la servici zilnic, face si munca fizica, este si sofer si nu a pomenit niciodata ca ar vrea sa se pensioneze de boala, desi ar mai avea de lucrat 4 ani.

| liviu00 explică:

@Abh, @Dragalasul, @Arthur, @Gabrielă
Asta e mentalitatea romaneasca. Dar de ce mai exista legi, daca toate sunt discutabile si toti au circumstante atenuante? Tara e in faliment si romanii sunt in faliment moral. Suntem complici la decaderea tarii noastre. Acuzam coruptia la nivel inalt. Dar nu vedem coruptia asta care ne-a devorat incet si sigur.
Nu avem deloc spirit civic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc vreo 3 persoane dar imi continui viata inainte. Mi-e pur si simplu scirba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce e ciudat? ca li se pare normal, sa se interneze sa dea ceva bani doctorului, si pe fondul unor asa zise afectiuni, sa mituiasca si comisia si sa se pensioneze.de ce? are 50 de ani, afacerea a murit, nu mai gaseste loc de munca, si mai sunt 10 ani pana la pensia de drept. ce sa faca un asemenea om?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu destui.De afpt cred ca nu stiu pe nimeni care sa fie pensionat medical "pe bune ". Ba chiar stiu cazuri de oameni bolnavi care n-au reusit sa se pensioneze desi ar avea dreptul.Nu-i raportez pentru ca n-am cui, dar mi-as dori as fie prinsi si sa fie obligati sa returneze banii incasati fraudulos.