| deliamy a întrebat:

Cunoasteti situatii in care minoritatiile nationale din Romania si-au exprimat nemultumiriile fata de felul in care au fost tratate?

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Doamne fereste ce timpenie ai scos.Pai nu vezi ca toti tiganii se victimizeaza? Nu vezi ca ungurii victimizeaza si ei? Si cum crezi ca se constituie in victime? Cu laude pentru majoritarii tarii respective? Nicidecum, pentru ca ar putea disparea "mila"lumii intregi pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatii explozive, nu. Nu am vazut niciodata o reactie cu adevarat virulenta, pentru ca statul roman le asigura un loc bine meritat in societate, cu drepturi mai multe decat are un cetatean roman "original". Acum, ca ei nu profita de acest avantaj... mie unul imi spune multe. Si, ma refer in mod special la etnia tiganeasca (nu stiu ce-i aia "rrom"), care ori nu vrea, ori nu poate sa se integreze. Nu ma refer aici doar la tara noastra, ci la toate tarile unde vietuiesc. Tiganii sunt prin definitie nomazi. Ce-i de facut?