| Vali215 a întrebat:

Daca a trecut o luna de zile si angajatorul nu mi-a dat niciun contract sa-l semnez, pot sa-mi dau demisia fara preaviz? Am vazut ca figurez la sanatate, dar mie nu mi s-a dat nimic pe mana, sunt o firma super neserioasa si vreau sa scap de ei cat mai repede. Si sunt 100% convins ca daca imi dau demisia fara preaviz nu-mi vor restitui banii care mi-au intrat in casa.

12 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

De ce nu-ți întrebi șeful de contract?

| Eisenheim a răspuns:

Probabil ești în perioada de proba, care din câte știu e 90 zile,deci practic ar trebui sa ai un fel de contract,apoi îți face altul după aceea perioadă, dar dacă ai observat că sânt neserioși e foarte probabil sa omită unele acte, in funcție de ce,, pile" au șefii pe la ITM, de asta nici nu le e frica sa omită unele chestii happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contractul se da in ziua anterioara sau cel mai tarziu in prima zi de lucru. Daca nu ti-a dat contract inseamna ca nu esti angajat si atunci n-ai de unde sa-ti dai demisia. In cel mai bun caz il poti reclama la Inspectoratul Teritorial de Munca (poti sa ai si martori si filmari ca ai lucrat la el). In felul asta macar ii faci un bine altuia care nu va mai pati la fel. De ce sa-ti fure tie munca ta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Eisenheim):

Si in perioada de proba nu se face contract? In ce lege scrie?

| Eisenheim a răspuns (pentru Salontanul):

Eu am avut contract și în perioada de proba, scria că angajatul e in perioada de proba timp de 90 zile după care se va anexa un nou contract care va fi pe perioada determinata/nedeterminata happy daca bineînțeles mai vor să te țină după cele 90 zile

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Eisenheim):

Pai si eu ce am zis? Exact asta: pe perioada de proba trebuie sa ai contract si nu-i obligatoriu sa se faca doua. Se poate specifica intr-un singur contract perioada de proba, cand expira, si ca dupa aceasta perioada de proba contractul ramane definitiv, pe perioada nedeterminata sau determinata.

| Eisenheim a răspuns (pentru Salontanul):

Exact happy dar dacă el nu are, cum spuneai, ceva nu e in regula acolo happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu ai contract cu ei, nu ai cum să îți dai demisia.
Poți să îți ceri banii pentru perioada lucrată, dar neavând contract cu ei, pot să ți-i dea sau nu.

| VanillaQ a răspuns:

Poti cere banii pentru care ai muncit pana in momentul actual, iar mai apoi pleci.
Daca nu ti-a facut contract clar sunt neseriosi. Ti-au cerut cazierul, adeverinta de la medicul de familie?
Chiar daca e perioada de proba/zilier/sezonier orice, trebuie sa existe un act doveditor.

| Vali215 explică (pentru Salontanul):

La fel stiam si eu

| Vali215 explică (pentru sadrian46):

Si daca imi apare ca imi plateste asigurarea de sanatate?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Vali215):

Dacă îți apare asta, înseamnă că îți dă și salar.