| Alexuza23 a întrebat:

Daca achizitionezi un program de magazin cu imprimanta mica si scot bonurile din program pe imprimanta imi mai trebuie casa de marcat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imprimanta nu este casa fiscala si nu-i poate lua locul. Casa fiscala are un regim special, conform actului normativ indicat de mixxjim. Numai bine!

| mixxjim a răspuns:

Utilizarea caselor de marcat este reglementata de Ordonanta de urgenta nr. 28/1999, modificata in 2007. Produsul folosit de catre tine ca si casa de marcat trebuie sa aiba o memorie fiscala, care se sigileaza de catre angajati ai fiscului, casa trebuie sa fie autorizata si inregistrata, cand se umple memoria se face o verificare a memoriei de catre cei de la fisc si de schimba tot de catre ei, deci nu poti folosi calculatorul pe post de casa de marcat. Il poti folosi pentru tine eventual, iti faci stocurile direct dupa vanzari sau daca se intampla sa nu dai chitanta dar tu vrei sa stii sigur ce si vandut. Poti vedea legea aici http://www.avocatnet.ro/......92007.html
vezi ca are 2 pagini. Intreaba si contabila daca ai.

| dianex a răspuns:

Unele programe de magazin sunt avizate impreuna cu imprimate mici fiscale. Daca programul achizitionat este impreuna cu o imprimanta fiscala, este ok, daca nu, trebuie sa iei o casa de marcat (care este mult mai ieftina decat o imprimanta fiscala). Incearca aici: http://www.dianex.ro/case-de-marcat-ploiesti-prahova