| Joker3134 a întrebat:

Daca platesti o amenda mai mare poti sa scapi de puscarie cu suspendare?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate inlocui o pedeapsa cu inchisoarea cu amenda penala. Pedeapsa o stabileste instanta de judecata si pedeapsa stabilita trebuie s-o executi.
Poti fi pedepsit cu amenda penala doar la infractiunile care prevad si aceasta pedeapsa.
In cazul vatamarii corporale din culpa se poate aplica si amenda penala, mai ales daca vatamarea nu a fost grava. Conform Codului penal, citez:
"ART.196. Vătămarea corporală din culpă
  (1) Fapta prevăzută în art. 193 alin. (2) săvârşită din culpă de către o  persoană aflată sub influenţa băuturilor alcoolice ori a unei substanţe psihoactive sau în desfăşurarea unei activităţi ce constituie prin ea însăşi infracţiune se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda se da in cazul unei contraventii, puscaria in cazul unei infractiuni

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Poti fi sanctionat cu amenda (penala) si in cazul unor infractiuni.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

La noi, dacă ar fi fost așa, nu făceau pușcărie: Becali, Borcea, Ioan Niculae, George Copos,...

Răspuns utilizator avertizat
| Claucs a răspuns (pentru Joker3134):

Nu, nu poti.
Poti decat sa te judeci mult si bine, la final platind cheltuieli de judecata.
Dar daca e cu suspendare nu te mai chinui.

| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Eu am citit cu virgulă după cuvântul "pușcărie"

Daca platesti o amenda mai mare poti sa scapi de puscarie, cu suspendare?

| Holiday a răspuns:

Pedeapsa o stabileste instanta. Ea poate fi condamnare cu inchisoarea cu executare, condamnare cu suspendarea executarii, sau amenda. Nu se poate rascumpara o pedeapsa cu executare/suspendare prin plata unei amenzi.

| anoonimull a răspuns:

Pai sa ne fie mai usor, ce fapta ai facut?