| SimonaBubu a întrebat:

Daca ai fost cu niste prieteni și ai furat niste chei de la o persoana plus o mai și lovesti și persoana aia se duce la politie ce poți păți?

40 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta este infractiunea de talharie si poti fi condamnat penal. Conform Codului penal, citez:
"ART. 233. Tâlhăria
  Furtul săvârşit prin întrebuinţarea de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţa de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea se pedepsesc cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."

| zilog a răspuns (pentru Ioandelasal):

Problema poate fi mult mai complexă de cât pare!
De unde era cheia? Unde și la ce oferea acces acea cheie!?
La un seif? La un tezaur? SAU LA SUBSTANTE CHIMICE SAU RADIOACTIVE SAU OTRĂVURI EXTRAORDINAR DE PERICULOASE!?
SAU LA PANOURI TEHNICE ALE UNUI BARAJ ce poate inuda orașe intregi!?
Pt ce furau ei cheia respectivă? Cine i-a pus să o fure?
Mafia?
Care mafie? In ce scopuri!?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă are dovezi, poți păți.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Depinde daca esti o persoana minora sau nu, asa se stie la cine merge amenda thinking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pentru furt sau talharie nu se da amenda> Este caz penal. Daca e considerata talharie se poate lasa si cu arest preventiv.

| Catrice a răspuns:

Pentru cate faci, meriți să dai după gratii niste ani buni.

| zilog a răspuns (pentru Catrice):

Eu nu i-aș pune după gragii ci i-aș îmbrăca în haine tărcate de pușcăriași și i-aș duce exact în cartierul lor să spele străzile să dea cu mătura să curețe băncile de gume de mestecat și găinați de porumbei fără mască ca să îi cunoască lumea profesorii
i-aș trimite la liceul unde au învățat să facă curat
i-aș trimtie cu firmele ce desfundă calnalizări să se bage unde este cea mai mare infecție să desfunde canalizări.

și când nu am ce să le dau de făcut i-aș pute îmbrăcați în pușcăriași în cea mai apropiată piață de lângă casa lor să facă curat

apoi aș afla unde stau bunicii lor să îi trimit și pe acolo pe strada unde au coilărit îmbrăcați în pușcăriași cu bilă dinaia de pușcăriaș legată de un picior ca să nu fugă.
să ii vadă toți vecinii bunicilor ce lepre au ajuns

apoi i-aș puen să pună filmulețe cu ei imbrăcați în pușcăriași cum curăță bazinele de la stația de epurare a orașului sau fosele septice și cum spală wc-urile publice.

iar in afara de asta i-as baga la re educare, și le-aș da voie să fie din nou liberi în momentul în care ar fi înstare să ia un BACALAUREAT la toate materiile
normal ca și BACALAUREATUL normal
dar să îl ia cu nota 8 la la toate materiile chiar si la matematica!

Dacă ar mai face o dată vreo treabă nasoală vor scuipa pe jos vor arunca vreo țigare pe stradă orice lucru rău
Atunci se repetă povestea de mai sus DAR VOR FI OBLIGAȚI SĂ ÎNVEȚE O MESERIE
ȘI VOR FI ELIBERAȚI DOAR ÎN MOMENTUL ÎN CARE VOR ÎNCHIEA UN CONTRACT CU UN SERVICE AUTO SĂ MEARGĂ SĂ MUNCESCĂ ACOLO pe bani corecți minim pe economie
dar să nu aibe voie să îsi dea demisia timp de 3 ani.

Si i-aș chema la probațiune și aș întreba la service-ul unde lucrează despre cum se comportă

și peste 3 ani de lucrat la acel service auto
i-aș considera reabilitați

| dannyel86 a răspuns:

Poti fi acuzat de furt sau de talharie (daca tu esti cel care a folosit violenta pentru a sustrage cheile de la persoana vatamata).

| StrongHeart a răspuns (pentru dannyel86):

Daca o loveste e talharie, pentru care pedeapsa e mai grea.

| dannyel86 a răspuns (pentru StrongHeart):

Multumesc de completare! big grin

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca este un grup de 3 si mai multe persoane, orice furt este considerat talharie. Dosar penal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

3 sau mai multi inseamna grup infractional organizat, numarul faptasilor n-are treaba cu talharia

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Defineste talharia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

A pus ioan mai sus ce inseamna talharie

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

O lege se aplica nu numai in litera, ci si in spiritul ei. Daca persoana era singura, iar cei care au furat erau trei sau mai multi, se considera ca victima era in neputinta de a se apara.
Cunosc un caz care a fost considerat talharie. Nu au fost loviri, ci doar amentari.
Patru tineri se deplasau noaptea pe un drum national, de la o cabana. Deoarece aveu 4 km pana acasa si erau si cam bauti, intr-o zona unde nu erau case, s-au asezat in drum sa opreasca o masina. Prima masina care a venit a oprit, deoarece nu putea trece decat peste cel putin doi din cei patru. Doi tineri s-au postat in fata masinii ca sa nu poata pleca, unul s-a asezat in spatele masinii, iar al patruea s-a dus la sofer si i-a spus sa-i ia pana in primul sat (unde locuiau tinerii). Soferul i-a spus ca nu poate sa ia decat doi, deoarece mai are doua persoane in masina. Atunci cel de la geamul soferului i-a cerut 100 de lei, ca altfel ii rastoarna masina. In acest timp cel de la spate a apasat pe aripa masinii si a balansat-o. Soferul i-a dat banii si a plecat, a dat telefon la politie, care i-a prins pe cei patru. Au fost judecati pentru talharie, si au primit pedepse intre doi si 4 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dar ai zis ca orice furt cu 3 sau mai multi autori e talharie, daca 3 persoane sparg o casa sau fura dintr-un magazin e talharie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si in exemplul tau e talharie pentru ca au fost amenintari, asta e elementul esential al talhariei, nu numarul faptasilor, puteau fi si 2, putea fi si 1

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mea culpa! N-am scris ce am gandit. Nu vreau sa ma mai confrunt in idei pe nimicuri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ra doar unul sau doi in exemplul meu nu era talharie, deoarece nu au folosit forta, nici mijloace care sa le puna viata in pericol, iar cei din masina erau trei. Aici intervine spiritul legii: aceiasi fapta savarsita poate fi furt sau talharie. Ce amenintare putea veni din partea a unui sau doi tineri in cazul pe care l-am prezentat? Deci, conteaza numarul? Da, conteaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

L-au amenintat im exemplul tau, de asta e talharie.
Talharie = furt + amenintare/violenta
Nu conteaza numarul faptasilor

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai studii de drept?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Eu sunt curios daca tu ai, ai citit macar cum e definita talharia?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am citit-o. Si cu asta am terminat discutia pe aceasta tema.

| zilog a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dacă eu aș fi fost victima aș fi anunțat poliția și aș fi spus " Ajutor în România există mafie organizată Racheți care se ocupă cu terorism! Tocmai am fost victima unui atentat terorist!
Vă rog urgent să luați măsuri pentru combaterea acestor acțiuni teroriste pentru ca ele să nu se răspândească în toată țara și ca nu cumva să se transforme într-un femomen imposibil de controlat care să facă și alte victime dintre cetățenii acestei țări "

Sau nici măcar nu sunam la poliție în cazul acesta!
O făceam mlt mai inteligent!
Sunam direct la ARMATĂ și ceream sprijinul armatei în anchetarea răspândirii acestui fenomen și eradicarea răului din rădăcină!
Pt că politia lucrează cu tribunalul, tribunalul lucrează cu avocați care până la urmă se roagă de judecător sa prezinte să spună că nu a fost un atentat terorist!
Iar așa că să dea bine ca și țară ca să nu se emită avertismente de risc internaționale alege să le dea pedeapsă cu pușcăria.
Pe când armata vine cu lunetiștii și îi rezovlă pe cei ce comit asemnea fapte exact în timpul comiterii următoarei fapte asemănătoare.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de ce nu putem vorbi de atentat terorist și să numim făptașii ca fiind racheți în acest exemplu?

| zilog a răspuns:

Organizarea de grupuri organizate în vederea săvârșirii de infracțiuni cu violență șî lipsire de libertate.
Deposedare prin violență

Am văzut niște filme în care se tăia mâna la hoți
ce mi-aș dori ca și în România să se aplice aceiași lege
Tare curios aș fi să văd dacă ar mai rămâne cineva cu două mâini!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e talharie categoric, nu furt, si daca ati fost peste persoana aia in casa e talharie calificata

| Dana2103 a răspuns:

Talharie si infractiunea de loviri si alte violente. Dosar penal

| Feitan a răspuns:

Depinde de avocat, avand in vedere ca fapte de genul le fac in mare parte gainarii, probabil nu o sa aiba bani de avocat bun deci dosar penal si la puscarie cateva luni.

| zilog a răspuns (pentru Feitan):

Am auzit de un caz asemănător care a făcut 1 an de pușcărie după care a luat o avocată care a cerut bani cât ar fi cumpărat un apartament cu banii ăia
si la scăpat cu 8 ani de pușcărie cu suspendare

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru zilog):

Nu exista peeapsa cu suspendare de 8 ani.

| MichaelScofieldPB a răspuns:

Ai belit carasul

| original376328 a răspuns:

Mai întâi trebuie să dovedească ca e adevarat. O sa fii chemat la secție sa dai declarații, sfatul meu sa ni recunoașteți nimic ca vă bagă la tâlhărie, si tâlhăria e o infracțiune grea. E destul de greu să îți convingi prietenii sa ramana tăcuți in ancheta daca nu ati mai avut probleme cu poliția. Nu recunoașteți că i-ati furat nimic, în cel mai rău caz recunoașteți doar ca v-ati batut, nu ca ati si luat nimic de la el.

| original376328 a răspuns (pentru original376328):

Spui ca in timp ce va bateti poate i-ai cazut ca nu stii ce avea si nici nu te intereseaza, ca nu te-ai atins de nimic. Dacă are certificat sau e batut vizibil, arunc-o si tu ca era beat ca cauta scandal si ca doar te-ai ferit si l-ai împins ca voia sa te lovească si din cauza ca era beat s-a împiedicat si a cazut. Si daca te intreaba de bunuri, spune si tu sa si le caute pe unde a umblat ca nu sti tu de ele. Conteaza foarte mult circumstanțele. Imi faci cinste cu o bere si va scap de parnaie mai bine ca avocații. Salut laughing

| original376328 a răspuns (pentru original376328):

Ai grija cu prietenii ca va baga separat in secție. Sa nu puneti botul la schema clasică cu celălat a recunoscut. Or sa va bage separat si o sa vina la fiecare in parte si o sa va imbarlige sa recunoașteți. Iti va spune polițistul ca celălat a recunoscut si ca esti fraier, ca tu o sa iei cel mai mult. Vorbeste cu prietenii tai si spune-le schema asta, si aveti grija sa nu ca împiedicați nici unul in declaratii. Toti sa spuneti la fel, important e să nu spuneti nici morți ca ati luat ceva. Si daca aveti incredere unul in altul sa nu puneti botul ca celălat a recunoscut si sa recunosti si tu. Nu recunoști nici daca iti suge p***.

| zilog a răspuns (pentru original376328):

Tu crezi că discuția asta de aici nu va fi pusă la dosarul lui?
tu crezi că serviciile sercrete acum nu știu unde stau cum il cheama
totul despre el
plus ceea ce a scris aici va fi folosit drept dovada ca a recunoscut deja!?
Crezi că la ora DIMINEAȚA în dimineața acesta nu va suna mascații la ușa lor!?
Crezi că fraierii nu au Facebook de unde chiar în acest moment le-a luat toate conversațiile si tot planul!?
Crezi că fraierii nu au vorbit putin codat la telefon ca prostii să organizeze prostia!?
Crezi că nu au acum polițiștii toate convorbirile lor?

Eu cred că dosarul este gata!

MAI BINE AR MERGE PE RECUNOAȘTERE!
ȘI S-AR DUCE CHIAR ÎN ACEST MOMENT SĂ SE PREDEA!

CARE SE PREDĂ PRIMUL ARE AVANTAJE!

| Emma30555 a răspuns (pentru original376328):

Mai bine l ai sfătui sa nu mai facă fapte de tâlhărie nu cum sa scape, împortant e sa nu mai facă, dacă tu ești victima îți convine? Serios acum? Nu am nimic cu el dacă se lasă de fapte de genul dar dacă nu se lasă e periculos pentru societate

| original376328 a răspuns (pentru zilog):

Da ma ca serviciile secrete stau sa ia istoricul unui pusti care a furat o perche de chei. Ba ce prostie am putut sa aud unul asta. Pustiule, nu recunoasteti nimic. Ne-am batut, ne-am cerat, n-am luat nimic de la el si cu Decebal inainte. Nu va luati dupa vrajeli. Le spui daca tot ati verificat telefoanele si ceilalti au recunoscut. De ce mai imi cereti si mie sa recunosc o fapta pe care nu am facut-o. Nu am cum sa recunosc ceva ce nu am luat. Recunosc ca ne-am incaierat, mi-a dat un pumn el.primul, am dat si eu si asta a fost. Nimic mai mult.

| original376328 a răspuns (pentru original376328):

Care se preda primul, intra primul la parnaie. Tine minte de la fratele tau. Alergatii prin toata Europa daca puteti, faceti bani, pisati-va pe restul si pe parerea lor. Cu decebal inainte haiducilor. Ba daca puteti 1 an de zile, 1 an sa ii alergați. laughing)) Nu lua sfaturi de la conspirationistii astia speriati de garda. Ca si ei fura, dar se prefac mironosite.

| zilog a răspuns (pentru original376328):

Depinde cheia respectivă de unde era ce făcea cheia respectivă
pornea un aututurism atunci e o faptă mai gravă
deschidea un magazin unde se vinde arme și muniții este și mai grava
Deschidea un magazin care vinde otrăvuri ce pot omorâ o țară întreagă dintr-un singru gram atunci poti fi luat drept terorist!