| chitumihai a întrebat:

presupunem ca cineva a furat un lantic de aur de la un prieten din casa.lanticul era al mamei lui care ulterior sa dus la politie.persoana care a furat trebuie sa mearga la politie( a fost chemat). intrebarea mea este : ce poate pati persoana care a furat lanticul.astept un raspuns cat mai urgent.va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va avea dosar penal pentru furt si poate fi condamnat penal pentru aceasta infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Ce pedeapsa va primi depunde de faptul daca este infractor primar sau a mai fost condamnat si de alte elemente, precum si de judecator.
Daca este minor se poate lua impotriva lui o masura educativa neprivativa de libertate sau privativa de libertate.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dosar penal pentru furt, pedeapsa ulterioara in functie de ce hotaraste judecatorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dosar penal si o amenda. Am dat si eu declaratii pentru asa ceva, dar nu am furat eu laughing.