| grigor3 a întrebat:

Daca ai martori cand cineva iti da un pumn, poate acel cineva sa-si ia o amenda? sau macar un avertisment? dar daca martorul nu e dornic sa recunoasca adevarul?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lovirea sau alte violente constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Bineinteles ca trebuie sa probezi lovirea si, daca nu o poti proba, respectivul nu o sa pateasca nimic. Martorul nu pateste nimic daca nu poti dovedi ca a mintit in declaratie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de uramrile pumnului. Un avertisment verbal poate primi, daca martorul spune adevarul si daca tu esti complet nevinovat (adica nu ai participat la conflict, ai primit lovitura din senin). Daca lovitura a avut efecte serioase, iti scoti act medicolegal si poate primi si o amenda.

| baru a răspuns:

Medic legist. Pentru un pun de regula se face automat dosar penal1

| Clorox a răspuns:

Esti amenintat si n-ai ce face decat sa pui mesaje pe TPU? laughing
Am o prietena care a batut-o pe una de a bagat-o in spital de fata cu politia, well, politistii au venit la sfarsit, au dus-o la sectie si nu i-au facut nimicwinking
Depinde daca esti vinovat, nimeni nu-ti da una din senin, trebuia sa-i zici ceva sau sa-l enervezi!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-a bagat in spital poate

| MeForeverAlone a răspuns:

Martorul are dreptul să refuze să spună adevărul, dar dacă totuși vrea să mărturisească îl poți da pe vinovat în judecată, iar dacă câștigi procesul poți să ceri ce vrei, despăgubire pentru daune morale, pentru daune fizice, vreau să spun o anumită sumă de bani, hotărâtă de tine ș.a.m.d.
Dar dacă totuși ți-a tras un pumn și ți-a rămas vânătaie poți să mergi la medicul legist și să ceri o adeverință medico-legală și să-l acuzi cu aceea, și nici nu mai ai nevoie de martor.
Sau ai putea să-ți faci singur o vânătaie și să o folosești ca dovadă, ca și cum el ți-a făcut-o în urma acelui pumn sau bătaie happy
*Ultima chestie e un pamflet, trebuie luată ca atare*

| vmalex21 a răspuns:

In general politistii nu se prea obosesc sa dea nici macar un avertisment.Te vor trimite la Medicina Legala sa-ti scoti un certificat pe care vei mai da si vreo 30-40 de lei. Oamenii de asemenea nu se prea baga, prefera sa spuna ca nu au vazut sau nu au fost atenti.Asta e....traim in Romania.

| CiocanN a răspuns:

Dacă ai martori da. Dar martorul sa nu aibă legătură cu tine, gen neamuri

| Ap_Gabriel_2001 a răspuns:

Ar putea fi posibil
Depinde de circumstante