| claudiu02 a întrebat:

aseara am avut o bataie cu un individ, i-am dat un pumn in gura si am plecat, acesta a sunat la politie si a venit cu un prieten, acolo nu avea pe nimeni martor, politistul a zis ca imi da o amenda de 500 de lei si ca el sa vina sa faca plangere cu tatal lui. Amandoi suntem minori, daca nu are martori si nici dovezi ca eu l-am batut, poate sa-mi faca plangere? Si inca o intrebare, pentru un pumn, cat are la dispozitie sa faca plangerea, tin sa mentionez ca nu s-a dus la spital ca nu are de ce, are doar buza sparta si atat.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Amenda data de politist o poti plati jumatate, daca te grabesti (in 15 zile).

Daca depune baiatul si o plangere penala impotriva ta, atunci ai incurcat-o, fiindca va putea sa ceara si daune morale + cheltuieli de avocat (daca are avocat bun, atunci va fi mare) + cheltuieli de judecata.
Sansa lui si cheltuielile de avocat vor fi cu atat mai mari cu cat isi angajeaza un avocat mai bun.

Sansa ta este doar daca ajungeti la impacare (va trebui sa fii foarte convingator sa renunte la plangere).
De amenda primita tot nu vei putea scapa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate sa iti faca plangere in orice conditie. Si buza sparta e o dovada suficienta daca isi ia si un certificat medical

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu buza spartă poate să se ducă la medicul legist.

| sofisis a răspuns:

Normal ca poate sa iti faca plangere. Poate sa iti faca si plangere penala si civila, pentru daune morale. Nu ai voie sa pui mana pe nimeni. Zic sa zici mersi ca te alegi cu o amenda de 500 lei si ura si la gara.

| ywar a răspuns:

Iti doresc sa gasesti intr-o buna zi pe unul care sa-ti dea un pumn si sa te trezesti ca faci RMN pentru dureri de cap inexplicabile. Il vei gasi cu siguranta daca vei continua asa.

| Ineys a răspuns:

Greseala ta a fost ca si-a amintit ca l-ai lovit.

| Anonim0310 a răspuns:

Pentru un singur pumn potii intra la LCM, iar daca tatal sau are,, pile'' poti avea foarte multe probleme, eu aproape am fost exmatriculat pentru ca cineva a incercat sa ma loveasca iareu m-am ferit si i-am spart nasul, apropo cati ani ai?

| claudiu02 explică (pentru Anonim0310):

16, fac 17 luna aceasta

| Anonim0310 a răspuns (pentru claudiu02):

La varsta asta iti recomand sa eviti cat mai mult altercatiile in curand vei fi major si vei putea fi judecat ca adult nu o sa se mai aplice regula,, Sunt copii se mai cearta'' cel mai bine incerci sa o rezolvi vorbind cu persoana respectiva happy