| Sergiu0709 a întrebat:

Daca ai o arma alba cu tine in ghiozdan cu protectie ai voie sa o transporti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie, mai ales in anumite locuri si la anumite evenimente, fapta ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Conform L.295/2004, rep. in 2014, citez:
"8. arme albe cu lamă - armă care îndeplineşte următoarele criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiş dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lăţimea este mai mare sau egală cu 0, 4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă."

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Te rog, poti sa definesti "Portul"?
ca, una e sa il tii in buzunar cutitul ala, alta e sa il ai intr-o cutie intr-o geanta, ca ai nevoie sa il transporti si mergi cu transportul in comun

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zuzu1991):

Deoarece in continutul infractiunii portul nu este definit acesta are semnificatia din dictionar. respectiv faptul de a purta asupra ta, indiferent de modalitatea de purtare.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aha, multumesc!

| Sergiu0709 explică (pentru Zuzu1991):

Scuze ca rapsund asa tarziu eu fac drumuri lungi cu bicicleta si nu stii intodeuna cand ai nevoie si sa am un cutit mai mic in ghiozdan

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Sergiu0709):

Da, cum a spus si darrio, cand vorbesti de ghiozdan te gandesti la scoala

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ai avea nevoie de așa ceva la școală?

| Sergiu0709 explică (pentru darrio2007):

Nu la scoala

| darrio2007 a răspuns (pentru Sergiu0709):

Cand vorbesti de ghiozdan, automat te gandesti la scoala.
Oricum nu ai voie, indiferent de bagajul sau imbracamintea pe care le ai pe strada.

| Zuzu1991 a răspuns:

NU, nu numai in scoala dar si in autobuz si alte locuri
iar daca esti minor atunci nu ai voie ABSOLUT NICAIERI, decat acasa, unde parintii au cutite in bucatarie (totusi)

| Mirel4412 a răspuns:

Daca vrei sa fii Rambo prin scoala nu ai nevoie de arma
Nu ai voie in locuri publice cu cutite pistoale etc,

| Sergiu0709 explică (pentru Mirel4412):

Mai gandeste-te doarece nu doar la scoala se foloseste ghiozdanu. Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Sekim a răspuns:

E ilegal sa detii o arma alba fara permis ( pistoale, cutite etc. ). Atata timp cat e sigilata la tine in ghiozdan si nu afla nimeni, nu e nicio problema dar daca esti prins se va intocmi dosar penal. Nu mai tin minte insa la cutite aveai voie *parca, nu sunt sigur deci e doar o idee, nu un raspuns cert * cu lama de 5 cm maxim.

| Alex08062018 a răspuns:

Nu cred...

| Marcus99 a răspuns:

Nu

| Andrei226035 a răspuns:

Nu