| anonim_4396 a întrebat:

Daca spre exemplu, niste oameni intra in curtea cuiva cu topoare, cutite etc, detinatorul curtii are voie sa se apere cu arme albe? Adica, daca esti atacat cu o arma alba si ti-e pusa viata in pericol, ai voie sa ripostezi la randul tau cu o arma alba? Adica eventual sa il omori? Mai ales daca e la tine in curte. Intreb asta pentru ca nu stiu prea bine legislatia si poate gresesc.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Legile din țară sunt date ca să protejeze corupția. Un judecător te poate scoate vinovat sau nevinovat, depinde dacă îi dai șpagă sau nu. Cam așa sunt făcute legile.
Mai concret, tu ai voie să-l rănești pe infractor, dar n-ai voie să-l omori, fie că e în curte, fie afară. De parcă în timpul unei violențe cu moartea mai poți calcula astfel de lucruri. Îți trebuie și dovezi că ei au intrat înarmați (deci camere video); altfel se va interpreta că tu i-ai chemat. O altă dovadă ar fi plângere la poliție împotriva acestora, mai înainte ca ei să-ți intre in curte (fie că te-au amenințat mai înainte).
Cei ce fac legea în țară o fac numai spre binele acelora ce o aplică. Crezi că degeaba România este recunoscuta la nivel mondial pentru corupție?
De altfel, cum poți să pui în libertate pentru "bună purtare" un criminal care a înfăptuit 4 crime mai dinainte? Pentru că legea este făcută în favoarea judecatorilor, a justiției, nicidecum a poporului.
Dacă un om care amenință pe altul ar cunoaște că legea l-ar condamna la moarte, atunci n-ar mai exista nici amenințări, și criminalitatea, infracționalitatea în țară ar fi aproape inexistentă.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi legitima aparare, caz in care nu esti pedepsit, apararea trebuie sa fie proportionala cu atacul, conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

| mihai69 a răspuns:

Legitima apărare se consideră atunci când (indiferent dacă ești sau nu la tine în curte) te aperi de un atac cu mijloace proporționale acestuia. Dacă scoți pistolul atunci când ești atacat cu bâta, nu e ok. Invers, da... ciudat...

| Sofer a răspuns:

Totul e în legitima apărare ca tu te-ai aparat.

| JicaContra a răspuns:

In teorie legea spune ca da
in practica, legea in rrrominica e un rahat cu ochi

auzi, caz vazut la tembelizor:
unul intra la altul in casa in timp ce ala dormea, ala se trezeste, se sperie si il omoara, dupa care e arestat pentru omor

IN PLM LA MINE IN CASA NU MA POT APARA?!?
SYKTIR LA LEGEA AIA!

Răspuns utilizator avertizat