| denisTiky a întrebat:

Daca ai o masina caruia ii e expirat itp-ul si esti prins de politie si iti confisca numerele si mai stiu eu ce, risti dosar penal daca nu o radiezi in 90 de zile de la confiscarea placutelor?
Si aici ma refer la proprietar daca risca dosar penal, nu la cel care a condus-o si a fost prins.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Lipsa ITP in circulatia pe drumurile publice se sanctioneaza cu amenda si retinerea certificatului de inmatriculare pana ce faci ITP. Nu este nevoie si nu te obliga nimeni si nimic sa radiezi masina. Sigur ca o poti radia, daca asa vrei.

| denisTiky explică (pentru Ioandelasal):

Daca proprietarul nu vrea sa o radieze, risca dosar penal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru denisTiky):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul si o repet: nu este obligat s-o radieze. Este obligat sa-i faca ITP, daca mai vrea sa circule cu ea pe drumurile publice. Fapta de a circula fara ITP constituie contraventie si NU infractiune, doar in cazul infractiunii se deschide un dosar penal.

| suntserios a răspuns (pentru denisTiky):

Daca nu ai itp valabil se suspenda inmatriculare conform noilor legi. Si nu esti obligat sa faci nimic daca ti se retin numerel, doar sa nu circuli cu masina pana nu rezolvi problema

| Simpatic a răspuns:

Eu nu stiam ca la o masina inmatriculata politia te obliga sa o radiezi! Eu cred ca masina trebuie dusa la ITP, dar nu-s specialist, adica te-a prins fara ITP primesti amenda si toate cele dar esti obligat sa faci apoi ITP-ul, pe de alta parte cred ca in cazul tau vorbim de o masina NEINMATRICULATA prinsa pe drumurile publice, atunci e infractiune!
Dar sa stam linistiti am un vecin fost militian care a mers ani de zile cu placute flase de inmatriculare, era perioada in care se platea taxa aia de mediu/timbru, si ca sa nu o plateasca mergea luni de zile cu numere false, ca asta vinde masini, iar cand era vorba sa il opreasca cineva in trafic dadea repede pe butonul de urgente si isi suna stapanul, tot militian dar cu grad mare si il scapa de probeleme, iata cata putere poate avea in Romania anilor 2020 un biet militian care a facut 8 clase, daca ai stapani in spate!