| anonim_4396 a întrebat:

Daca s-a intamplat ca cineva sa loveasca cu masina un gard (fara permis ) dupa care masina a fost luata de o alta persoana tot fara permis care tot aceea a fost si prinsa la volan de catre politie, i s-a facut dosar penal etc, politia nu stie ca persoana care a facut accidentul a condus atunci ( ca e acea persoana l a facut nu cea care a fost prinsa ).am doar 3 intrebari.
1.Persoana ce a facut accidentul daca nu a fost prinsa la volan si o sa afle politia ii poate lua dreptul de a da de permis? Si daca da, ce se poate face in privinta asta sa nu i se ia dreptul de a da de permis, sa scapde doar cu o amenda sau orice altceva.
2.Cine trebuie sa repare masina, persoana careia i-a fost incredintata masina de catre proprietar sau ceea ce a facut accidentul ( sau o platesc toti ce au fost implicati, este posibila si treaba asta )?
3.Ce consecinte poate primii persoana ce a facut accidentul ( care am inteles de la un avocat ca nu este infractiune, accidentul ma refer, pentru ca nu au fost victime si nu a lovit o masina sau ceva ) si ce se poate face in privinta asta ca sa scape cu sentine mai usoare persoana ce a facut accidentul, chiar daca nu a fost prinsa de catre politist la volan, ce sentine ii pot da acestia. rog sa raspunda doar cei ce stiu 100%, dau funda

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai pot da amandoi de permis o anumita perioada, nu stiu cat exact si daca nu este patat cazierul, poate lua cu suspendare. In plus repararea gardului, masinii. Si proprietarul masinii va avea probleme pentru incredintarea masinii unei persoane fara permis.
Ce e la fel de grav, prostia celui care a luat masina de la locul accidentului stiind ca nu are permis. Sunt de mult convins ca prostia omeneasca nu are leac.

| DecstarIsBackAgainMtfk a răspuns:

Ai pus-o!