| steff1312 a întrebat:

Daca am 15 ani si aproape am facut un dosar penal pentru conducere fara permis pe un drum de tara si nu am antrecedente pot scapa de acest dosar penal sau nu mai pot da toata viata de permis? va rog frumos raspundeti

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se stie daca o sa fii condamnat penal, poate doar o sa fii amendat administrativ.
Oricum si dupa condamnare se poate da pentru permis iar pedepsele din timpul minoritatii se radiaza din cazierul judiciar.
S-ar putea sa primeasca o pedeapsa mai aspra cel care ti-a incredintat masina.

| steff1312 explică (pentru Ioandelasal):

Pai masina era pe camp si eu am luat-o apoi dupa ce un vecin m-a vazut l-a chemat pe tata la sectie,,, din cauza asta imi este frica...eu imi doream sa am permis la 18 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru steff1312):

Poti sa-l ai, dupa ce faci scoala de conducere si reusesti la examenele teoretic si practic.

| Braunion a răspuns:

Mai nasol e de ala care ti-a incredintat masina, tie oricum ti se sterge cazierul dupa 18 ani...