| osimplafataaaa a întrebat:

Daca am 17 ani pot calatori cu avionul în alta tara fara acordul parintilor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minora nu poti iesi legal din Romania fara declaratia autentificata a parintilor, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.

| Ronnix a răspuns:

Nu, nu poti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil calatoria minorilor singuri penste hotare, (nici cu avionuls i nici cu alt mijloc de transport), fiind necesara prezenta unui parinte care sa te insoteasca pe toata durata calatoriei, sau a unui tutore legal, care detine Procura notariala, semnata de ambi parinti.

| isemilia a răspuns:

Nu, cand vei fi majora.

| Gligore2000 a răspuns:

Cu avion personal.

| irinafatatrista a răspuns:

Nu. Poti merge cu oricine vrei tu doar daca aceea persoana are procura de la parinti.
Poti veni singur inapoi in schimb (dar doar inapoi in Romania, nu si dus).
Funda?

| hello604mititica a răspuns:

Până la 18 ani poți călători fără părinți, dar cu procura făcută de ei, deci fără permisiunea lor chiar nu poti.