Întrebare recomandată | Anonim333343544443 a întrebat:

Daca am 18 ani si am fost crescut de bunici, pot sa imi dau parinti in tribunal deoarece nu mi-au dat niciodata bani?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate

| scully a răspuns:

Poți, sigur, dar e destul de complicat și costisitor, mai ales că ai nevoie de un avocat. Voi ăștia cu "iertare..." și "sunt părinții tăi": iertarea nu ține de foame. laughing Dacă au făcut copil, trebuiau să-și ia responsabilitatea de părinți în serios. Dacă faci copil și îl arunci în brațele bunicilor, mi se pare anormal să aștepți altceva în afară de furie din partea copilului. Părerea mea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si crezi ca daca i dai in judecata primesti bani? Daca ei nu au constiintă de părinti si inimă sa i ti dea bani, nu i ti vor da niciodată, faptul cu judecata doar îi înrăiesti, si ei daca au bani angajeaza avocat bun, cîstigă procesul, si tu ramîi sa platesti cheltuieli de judecata, că de la parintii tai nu vei vedea niciun leu. Faci cum vrei tu, dar sigur o sa pierzi procesul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuie sa contactezi un avocat, sa ii explici situatia.
Avocatii cunosc legea, si stiu cum sa atace. Nu poti trimite in judecata pe cineva, fara un avocat. Si bineinteles, trebuie multi bani, pentru judecata.
Ai putea vorbi si cu protectia copilului, in prima instanta, ei stiu foarte bine care sunt obligatiile parintilor, si ai putea afla de la ei, daca mai sunt vinovati in prezent, pentru ca te-au abandonat.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Trimite-i un mesaj cu problema ta acestui user si te va lamuri.
http://www.tpu.ro/utilizator/scyw
O zi buna:)

| Nirvanaaa a răspuns:

Da si cred ca instanta va fi de partea ta..se considera abandon deci vei primi despagubiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duva daca nu stiti legile cum sa se poate deoarece a implinit 18 ani?,.Ce avantaje a avut el in trecutul lui daca:nu i sa trecu nici un mobil, imobil nici gram de teren un bun de folos care sa fie cu drept deplin in formalitati legale, care dupa implinirea de 18 ani majorat sa i se acorde lu persoana in cauza, este o intrebare penibila si de prost gust care ai pus aceasta intrebare du-te la culcare tu pui bani pe primul loc daca ai spus ca ai crecut la bunici? e nu au avut niciodata grija de tine in cat inteleg eu multumeste si sarutale mainele la bunici tai ca drept material la varsta care o ai daca nu exista nicio data ei poate sa aiba si masini si apartamente si case odata ce esti in nume cu el/ea pana la moarte fara semnatura ta nu se poate vinde nimic ce aduna ei daca a fost asa de rai cu tine asta e conceptia proasta a lor posibil ca mai ai frati surori care a iesit diferenta daca intelegi stai cuminte TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE.

| BobiTheBoi a răspuns (pentru anonim_4396):

El a spus ca vrea sa-si dea parintii in judecata, nu bunicii, fi mai atent cand citesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BobiTheBoi):

Uite mai bine ce am scris eu!

| Amegadaisuki a răspuns:

DA ai putea dar nu cred ca ar fi frumos din partea ta, in fine daca faci asta vei castiga clar happy

| intrlp a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Dupa fapta si rasplata.

| FlyProject554 a răspuns:

DA dar Cum vrei tu.
si haha nu ti-au dat bani, mai degraba nu t-i-au dat o locuinta ca banii ii castigi si tu, daca te duci la munca?

| STALF a răspuns:

Da, se poate, conform legii priviind drepturile copilului, insa nu iti recomand deoarece chiar daca s-au purtat rau cu tine (te-au neglijat), sunt parintii tai, cei care ti-au dat viata.
PS: Judecata o vor primi de la Dumnezeu.In plus nu uita de iertare!

| ancaraluca a răspuns:

Chiar daca nu este prea frumos sa faci asta, este dreptul tau si ai toate sansele de castig.

| Leonardoleo a răspuns:

Daca ei te-au parasit si nu te-au mai vazut si nici tu nu i-ai mai vazut si nu au mai dat nici un semn de viata da ai putea, dar totusi nu e frumos, dar in tot deuna "dupa fapta si rasplata"

| SsaosulSergiu a răspuns:

Da, e normal sa ii poti da, deoarece ei nu te-au crescut.
Deci, da da-i in tribunal!

| ThePinkUnicorn a răspuns:

Da, poti.

| Batmanexistă a răspuns:

Desigur ca da.Ai tot dreptul.