| SayaMichaelis a întrebat:

Dacă am abonament RATB, mai trebuie sa validez cardul?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Teoretic ar trebui sa-l validezi. Practic daca ai abonament valabil si vine controlul nu iti zice nimic, nu e absolut nicio problema. Mare atentie! Daca ai abonament pe 1-2 linii si vrei sa-l validezi intr-un vehicul al altei linii pe portiunea de traseu comun trebuie sa apesi intai butonul 2 de la validator (cel din dreapta). Daca nu faci asta si ai si portofel electronic pe card validarea calatoriei se va face din portofelul electronic. Daca nu ai suficient credit va afisa "Sold 0".

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce as mai avea card daca am abonament?

| Evolution a răspuns:

Da mereu trebuie validat dar oricum daca mai uiti sau e prea multa lume sau coada si nu poti ajunge la aparatul ala, nu e mare scofala. Daca vine controlorul sau ceva, ii spui ca oricum ai abonament si te verifica si ii spui ca nu aveai cum sa ajungi din cauza aglomeratiei sau ai uitat.