| ElenaMariajnk1441 a întrebat:

Daca am adormit pe masina din spate in propria masina si un prieten care nu are permis mi a luat cheile din buzunar fara permisiunea mea si fara sa observ, apoi a pornit masina si era sa loveasca masina celui parcat in fata noastra, apoi a fost prins de politie si luat la sectie, facandui se ulterior dosar, eu ce pot pati? Avand in vedere faptul ca eu nu i am dat masina?!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu nu i-ai incredintat masina atunci n-o sa patesti nimic, o sa fii doar audiata ca martor.

| darrio2007 a răspuns:

Nu patesti nimic tu. Fapta lui constituie furt. Dar, sunt curios, cum de ai reusit sa adormi in propria masina? Ti-a dat ceva sa bei?

| ElenaMariajnk1441 explică:

Imi era rau si am adormit. Nu a plecat cu ea de pe loc. Doar a vrut sa dea drumu la caldura si a uitat s o scoata din viteza

| darrio2007 a răspuns (pentru ElenaMariajnk1441):

Pentru Politie este de ajuns ce a facut. Tu poti declara ca ti-a luat cheile fara permisiunea ta.Ca sa scapi tu.

| avocatspecializat a răspuns:

În cauză se efectuează cercetări sub aspectul savârşirii infracţiunii de „conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care nu posedă permis de conducere", respectiv „încredinţarea cu ştiinţă a unui autovehicul, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care nu posedă permis de conducere" fapte prevăzute şi pedepsite de Noul Codul Penal.