| AiUnOs a întrebat:

Am 16 ani si am luat masina lui tata. Am trecut pe langa masina de politie fara sa am farurile aprinse iar ei au venit in spatele meu, m-am speriat si am accelerat, am intrat pe o strada ingusta si am parcat repede dar am fost prins. Dupa toate interogarile politistul mi-a spus ca imi va face dosar penal.La sectie, dupa ce a scris procesul verbal mi-a spus ca nu voi pati mare lucru si voi putea da de permis la 18 ani(asta inseamna ca nu mi-a facut dosar penal?) si ca pot primii o amenda de vreo 1000lei. Am inteles ca tot cazul s-a dus mai departe si ca va ajunge la procuror iar daca am noroc va anula cazul.In cel mai rau caz ma trimite in judecata. Daca ma da in judecata ce se poate intampla? Am inteles ca pot primii inchisoare de 6 luni sau ceva de genu dar doar pe hartie caci nu va trebui sa o ispasesc. Ma pot baza in spusele politistului si sa stau linistit, ca eventual pot primii o amenda? (asta ar fi cel mai bun caz cred eu) sau a vrut doar sa ma sperie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai savarsit infractiunea de conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Fiind minor si infractor primar nu vei fi condamnat la inchisoare si nici amendat ci se va lua impotriva ta o masura neprivativa de libertate, poate fi una dintre urmatoarele, citez:
"ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta  cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."
Ai grija sa nu spui ca un parinte ti-a incredintat masina, sa spui ca ai luat-o fara stirea lor.
Vei putea obtine permisul de conducere la 18 ani.

| AiUnOs explică (pentru Ioandelasal):

Asa mi-a spus si politistul ca voi obtine perimisul la 18 ani deci nu mi-a facut doar penal? masina am luat-o fara stirea parintilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AiUnOs):

N-am de unde sti daca ti-a facut ori nu dosar penal dar ti-am citat ce pedeapsa poti primi, de fapt doar o masura educativa neprivativa de libertate. Aceasta nu te impiedica sa obtii permisul de conducere la 18 ani, bineinteles dupa ce faci scoala de conducere si reusesti la testele teoretic si practic.

| JohnnyBi a răspuns:

Sper sa ti se faca dosar penal. mi-a murit un prieten ca un pusti ratat s-a suit la 16 ani la volan si a dat peste el. teribism tampit costa vieti. doar ca stii sa rotesti volanul nu te face sofer

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cred ca ai facut una dintre cele mai mari prosti ale vietii tale pana acum.

Se poate face puscarie din cauza asta. Procurorul poate sa anuleze cazul in conditiile in care nu sunt indeplinite toate cerintele.

Dar daca asta se intampla, atunci totul o sa se verse in capul politistului.

In plus este o procedura comuna sa faci niste acte si sa le completezi corect.

Din pacate rahatul ala ramane la cazier.

Eu ma gandesc ca cel mai bine este sa te bagi repede la un avocat, sa spui la ai tai ce ai facut, sa vedeti cum faceti sa nu explodeze shitul.