| Petrut360 a întrebat:

Daca am doua prenume si vreau sa il sterg pe unul din buletin pentru ca nu imi place deloc, pot face asta dupa 18 ani?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca, dar faptul ca nu-ti place un prenume nu este un motiv intemeiat pentru schimbarea sau stergerea unuia dintre cele 2 prenume pe care le ai.
Pentru aceasta trebuie sa ai un motiv intemeiat, dintre cele prevazute in art.41^1 din L.119/1996, privind actele de stare civila, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare.

regis
| regis a răspuns:

Lipeste un sticker alb peste el si ai rezolvat problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, doar daca ai un motiv bine intemeiat nu ca nu i ti place tie, folosesti numele care i ti place si gata chiar daca parintii ti au pus doua prenume. Dar cum te cheama de nu i ti place deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu ca nu are nicio legatura cu intrebarea sau contextul, dar ce de toate pozele tale de profil sunt cu pantofi cu tocuri?
Am observat asta demult
E un fel de fetis? E ok daca nu vrei sa raspunzi. Dar daca vrei, mi-ar placea sa aflu rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

I ti plac pozele pe care le pun cu tocuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-e indiferent
Dar la tine par un fhetish rolling on the floor

| Brizbriz a răspuns:

In rrrominica iti trebuie un motiv intemeiat, ba nu CU ADEVARAT INTEMEIAT
pentru ca te vei duce in fata judecatorului si o sa ii explici de ce vrei sa iti schimbi numele

ca nu iti place nu e motiv serios, decat daca e o chestie care e chiar evidenta, adica injuratura, ceva urat mirositor, sau identic cu numele unora detestati rau, de curand (Putin de ex.)

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa ai un motiv bine întemeiat. Nu ți-l sterge nimeni doar pentru ca nu îți place.

| pagliaci a răspuns:

Poti daca numele e rusinos. Gen de cheama Căcău