| Vasilicamosbatran a întrebat:

Daca am fost acuzat de Violare de Domiciliu pot fi arestat? Sau raman cu dosar?
Si daca "victima" isi retrage plangerea eu am dosarul clasat si practic (bila) neagra e stearsa din istoricul meu sau ramane oricum?
Funda.
(Nu ma intrebati de ce am pus intrebarea asta, va rog)

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

1. Deoarece fapta este prevazuta si cu amenda penala, atunci cand nu prezinta agravanta, nu-i obligatorie arestarea preventiva.
2. Violarea de domiciliu, fara consecinte grave, face parte din faptele penale la care se poate retrage plangerea.
3. In cazier se trec doar fapte judecate ramase definitive. In cazul retragerii plangerii nu se inscrie fapta in cazier.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O acuzatie fara probe nu inseamna nimic.