| Mihaiflorin14327 a întrebat:

Salut TPU! Ce înseamnă dacă primesc o citatie de la politie?
Am 17 ani și trebuia sa ma duc ca martor și am sunat azi si am zis ca nu ma duc și a zis ca o sa-mi trimita citatie acasă. Ce înseamnă asta? Și ce înseamnă dacă nu ma prezint?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca esti chemat ca martor, de regula intr-o cauza penala, se pare ca ai fost de fata si ai vazut comiterea unei infractiuni de catre alta persoana sau ai aflat de aceasta infractiune.
Daca nu te duci poti fi amendat si dupa aceea sa vina sa te ia politia sa te duca.
Fiind minor va trebui sa mergi cu un parinte sau alt reprezentant legal.
Parerea mea este sa te duci si, daca iti este frica de cel care a comis infractiunea, poti spune asta la politie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca esti minor te poti prezenta doar cu un parinte major sau cu un avocat numit de familie. Daca nu te prezinti iti vei lua si o amenda (nu tu personal ci parintele major) si se va recurge la aducerea cu forta. N-are rost atata timp cat esti martor sa-ti provoci probleme. Te duci! Atentie la ce spui! Sa nu te incriminezi (daca este cazul). Daca este ceva incriminant spui ca nu stii, n-ai vazut, nu-ti aduci aminte. In final si legea spune ca ai dreptul sa nu te autoincriminezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca refuzi sa mergi se va emite un mandat de aducere la un moment dat si vei fi luat cu forta.

| mihai69 a răspuns:

Înseamnă că e musai să te duci. Dacă nu vrei de bună voie, te vor lua cu forța - vine un echipaj de poliție și te conduce acolo.
Pentru că ești minor, trebuie să fii însoțit de un părinte sau reprezentant legal.