| CodrinDuma a întrebat:

Daca am luat amenda contra ventionala si am 17 ani si ma duc sa imi fac buletinu de 18 ani imi apare amenda? sa stiti ca nu am platito?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda nu se comunica la SPCLEP. Daca nu o platesti in 60 de zile va fi comunicata la organul fiscal local si te pot executa silit. Daca nu ai bunuri executabile silit pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii.