| Bogdann1993 a întrebat:

Am luat amenda ratb. erea vineri urma sa imi fac abonament nou luni intr-u cat nu circul cu ratb-ul in weekend am prezentat buletinu, controlori mi-au spus ca nu imi fac nimic daca le arat buletinu, l-am aratat mi-au scris amenda dar nu am semnat pentru ca nu m-a pus probabil a uitat mi-a inapoiat buletinu si abonamentu expirat si am plecat, in acest caz amenda mai este valabila daca nu am semnat?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca au scris in procesul verbal ca refuzi sa semnezi o sa fie valabila. Numai bine!

| Bogdann1993 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu am refuzat, nu mi-a zis sa semnez nu si-a dat seama cred si nu au fost nici martori mi-a dat buletinu nu mi-a dat copie dupa proces si nici nu m-a pus sa semnez

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bogdann1993):

N-am spus ca ai refuzat, am inteles asta, doar ca ei pot scrie ca ai refuzat si nu stiu daca tu poti dovedi contrariul, inteleg ca nici nu contesti realitatatea si indreptatirea amenzii. Exista cel putin doua explicatii pentru care nu ti-au inmanat pe loc procesul verbal:
-Poate ca au dreptul doar sa constate contraventia si nu sa aplice si sanctiunea, astfel ca procesul verbal de contraventie se intocmeste ulterior si se trimite acasa.
-Pot spune ca te-au sanctionat cu mustrare, aceasta sanctiune se aplica verbal si nu este necesar un proces verbal de contraventie.

| Bogdann1993 explică (pentru Ioandelasal):

Eu stiu ca trebuie sa existe ori semnatura ta pe proces ori semnatura unu martor care sa nu fie controlor, dar din moment ce m-au lasat sa plec si eu nu am semnat nu puteau chema nici martor ca nu avea la ce sa fie martor din moment ce eu am plecat cu cardul de calatorie si buletinul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in plus, pe ei nu-i intereseaza motivele pentru care nu ai avut abonament. Ii intereseaza doar ca ai circulat cu mijloacele de transport in comun fara sa platesti.

| Bogdann1993 explică (pentru anonim_4396):

Nu invoc motivele amenda e meritata chiar daca putea sa existe intelegere am abonament luna de luna si imi expirase de 3 zile si urma sa il reinoiesc luni am intrebat doar daca mai e valabila daca nu am semnat, si nu am fost pus sa semnez nu ca am refuzat eu si nu am primit nici copie dupa procesul verbal daca vreau sa platesc cu ce ma duc sa platesc

| Bogdann1993 explică (pentru anonim_4396):

Nu contest amenda intreb doar daca mai este valabila din moment ce nu am semnat-o, mentionez ca nu am refuzat sa semnez, pur si simplu nu m-a pus si nici nu am primit proces verbal daca vreau sa platesc cu ce ma duc sa platesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bogdann1993):

Ca ar fi trebuit sa existe intelegere, e alta treaba. Normal asa ar fi (mai ales daca arati ca ai avut mereu abonament).

| LaleaIulia a răspuns:

Buna!
Voiam sa te intreb ce s-a intamplat pana la urma? ti-a venit amenda acasa sau?
Si mie mi s-a intamplat la fel, nu m-a pus sa semnez, nu mi-a dat copia procesului verbal. Si sunt curioasa ce se ntampla acum.