| MotanAndrei a întrebat:

Daca am o diploma de calificare sau o diploma de BAC. Si vreau sa schimb numele si pe diploma ex scrie numele de familie Ion si eu mi-l schimb in Popescu, are ceva? Mai mi se ia in considerare diploma? Cum fac dovada ca e diploma mea? happy

Răspuns Câştigător
| ionalexandru98 a răspuns:

Ti se ia in considerare daca prezinti actul prin care ti-ai schimbat numele, act in care e trecut si numele vechi. De exemplu certificatul de casatorie in cazul femeilor. Acel act dovedeste ca la data emiterii diplomei, numele tau era cel scris pe diploma si nu cel de acum.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Odata ce ai numele modificat, mergi la sediul de invatamant si educatie publica din orasul tau si ei iti vor face un duplicat tuturor diplomelor vechi, apoi vei avea numele actualizat. Nu ti se recunoaste diploma cu numele vechi pe ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diploma e valabila impreuna cu dovada ca ti ai schimbat numele. Plus pe diplomele seriose exista poza, cnp

| neutrino a răspuns:

Daca-ti schimbi numele din Ion in Popescu, pana in examenul de bac, atunci examenul il vei sustine pe noul nume si diploma o primesti pe numele de Popescu. Daca nu, nu. Daca ulterior iti schimbi legal numele din Ion in Popescu, atunci mereu acolo unde-ti cere diploma, aduci dovada ca Popescu este vechiul Ion.