| dulausmax a întrebat:

Daca am o ruda in America sau un prieten care sta acolo mai exact in Los Angeles cum ma poate ajuta el sa raman acolo definitiv adica nu pe o anumita perioada de timp

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca-ti face carte verde, poti sta cat vrei si capeti drept de munca in SUA. Atat ca nu se face asa usor o carte verde, sunt conditii peste conditii, diplome, etnie, reunificarea familiei, etc. Iar azil politic nu se mai acorda romanilor.

| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Etnie? WTF.

Poti obtine un Greencard doar prin doua metode:
1. Reunificarea familiei (sot, copil (sub 18 ani), parinti peste 50 ani parca, posibil sa existe si alte exceptii).
2. Daca te angajeaza o companie, care sa demosntreze faptul ca nu au gasit in SUA pe cineva cu calificarile tale. Nu stiu daca conteaza diplomele, desi probabil ca ajuta.

| doctorandus a răspuns (pentru Radu284):

Pentru cine nu are calificari superioare, anumite vize de munca americane sunt acordate functie de etnie (de ex. mexicanilor, ca sa culeaga portocale). Ca in practica angajatorii nu se prea deranjeaza sa ceara astfel de vize nu infirma faptul ca ele din punct de vedere legal se pot acorda.

| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Umm, mexicanii care vin sa culeaga portocale nu vin intocmai legal, si nu au vize. In general, in America este destul de ilegal sa acorzi privilegii speciale pe criterii de etnie. Sunt unele exceptii pe criterii umanitare, dar in principiu nu se pune problema.

| doctorandus a răspuns (pentru Radu284):

Cum sa spun: la cat costa aplicarea pentru viza respectiva, ar fi mai mare daraua ca ocaua, e mai ieftin sa angajeze imigranti ilegali, d-aia n-o sa vezi multi angajatori care aplica pentru asa ceva.

H-2A: Temporary Agricultural Worker

For temporary or seasonal agricultural work. Limited to citizens or nationals of designated countries, with limited exceptions, if determined to be in the United States interest.

http://travel.state.gov/content/visas/english/employment/temporary.html

| Radu284 a răspuns (pentru doctorandus):

Alea sunt criterii pe baza de nationalitate, nu etnice. De exemplu, daca au acord special cu Romania, pot sa vina toti romanii (romani, tigani, maghiari, etc.).

| cristimihailov a răspuns:

Nu te poate ajuta.
Ar putea fi o chestie sa iti gaseasca o viza pe h1b care impreuna cu extensia sa te duca la 4 ani cat sunt necesari pentru a aplica pentru green card.