| Andrei763 a întrebat:

Daca am primit amenda pentru injurături la adresa poliției, am semnat procesul verbal și l am primit(mi l a dat in mână) îmi mai vine ceva acasa?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai primit procesul-verbal de contraventie, asa ca nu mai primesti nimic acasa.
Doar daca nu platesti amenda atunci se fa face executare silita si vei primi acasa instiintarea.
Ar fi bine sa platesti amenda in maximum 15 zile de la data p.-v.c., vei plati doar jumatate din minimul amenzii.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil o amenda pentru ultraj.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

... care merge contestata din scurt si cistigi. Poti sa injuri de mama si toate neamurile lor cit vrei, atita vreme cit nu l-ai atins, nu e ultraj. Asta e legea de cacao, dar e legea. Asta o stiu de la un sefulet de politie locala care mi-a povestit cit de idioti sunt subalternii lui si cum anuleaza procese verbale pe banda rulanta fix pe ideea asta. "Dar ne-a injurat de mama, sefu!" "Ba, v-a atins?" "Pai nu." "Atunci duceti-va draq cu ultrajul vostru cu tot ca nu e ultraj!"

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ia citeste aici si nu te mai contrazice.
„Art. 239. - Modificări (1), Respingeri de neconstituţionalitate (1), Jurisprudenţă, Reviste (3)
Insulta, calomnia ori ameninţarea săvârşită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcţionar public care îndeplineşte o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii de stat, aflat în exerciţiul funcţiunii ori pentru fapte îndeplinite în exerciţiul funcţiunii, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 4 ani."

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Pardon, dar avem aici ultrajul - https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-257

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si care e pedeapsa? Nu numai daca lovesti se sanctioneaza ci si agresarea verbala.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

In teorie... iar agresarea aia verbala e foaaaaaarte vaga. Daca ii spun "Cu respect, sugeti p*&a" e agresare?

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hai sa incheiem discutia ca nu ajungem la un consens.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Lasa ce zice legea si gaseste niste statistici apropos de CONDAMNARILE pentru ultraj de la noi. Chiar sunt curios.

| mi25 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Injuratura este ultraj. Seful agentului nu poate anula procesele verbale, daca nu au o hiba.
Procesele verbale sunt inseriate si este necesara inregistrarea lor.
Seful agentului poate anula procesul verbal doar daca agentul constatator nu avea dreptul sa si aplice sanctiunea.
O sanctiune aplicata se anuleaza doar de instanta.
Injurarea unui politist pe strada este contraventie care se pedepseste cu amenda intre 200 si 1000 de lei.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu stiu de unde ai luat acest art., deoarece in noul Cod penal art. 239 se refera la cu totul altceva, iar cel din vechiul cod are alt continut.

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Ups, scuze, este din 1968. Neatentia.

| Lukasssz a răspuns:

Amenda

| dinaprilie a răspuns:

Aia e ce ti:a dat atunci pe loc. ai vrut sa fi "baiat" si te/ai luat in gura?