| Bella08122016 a întrebat:

Dacă am primit preaviz de exmatriculare in clasa a 11a, în clasa a 12a pot primi altul sau ma exmatriculeaza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avizul de exmatriculare este pentru fiecare an scolar, nu se reporteaza de pe un an pe altul. La fel nici absentele nu se reporteaza.
Daca nu ai fost exmatriculat pentru absente in anul scolar anterior atunci, pentru a fi exmatriculat in acest an scolar, trebuie sa fi facut cel putin 40 de absente nemotivate si sa fi primit anterior avizul de exmatriculare.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 21. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmeşte de către profesorul  diriginte, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an şcolar, se semnează de către acesta şi de director. Acesta se înmânează elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
  (2) Sancţiunea se consemnează în registrul de evidenţă a elevilor şi în  catalogul clasei şi se menţionează în raportul consiliului clasei la sfârşit de semestru sau de an şcolar.
(3) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei.
ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în  aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe  nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
  (3) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă, anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare.
  (4) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidenţă a elevilor şi în registrul matricol.
  (5) Sancţiunea se comunică de către directorul unităţii de învăţământ, în scris, elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
(6) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei."
P.S. Imi displace profund si sunt dezamagit total. In loc sa raspundeti utilizatorului va certati absolut aiurea.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica pentru tine.

| darrio2007 a răspuns:

Adica pentru tine.Preavizul este un avertisment. Daca vei mai lipsi de acum de la ore vei fi exmatriculat. Aceste absente raman si nu poti face nimic. In Consiliul Profesoral se va discuta despre situatia ta, si conform ROFUIP iti pot aplica sanctiuni, si scaderea notei la purtare. Sfatul meu, nu mai chiuli deloc pana la sf semestrului.Din sem 2 absentele se iau de la 0

| Bella08122016 explică (pentru darrio2007):

Nu pentru mine, pentru un prieten
Dacă a primit preavizul in clasa a 11a, in a 12 nu mai poate primi altul?

| darrio2007 a răspuns (pentru Bella08122016):

S-ar putea sa nu mai apuce a 12 a daca mai face nemotivate.

| darrio2007 a răspuns:

E pentru tine. Nu mă duci. Dar e strict problema ta.

| Nookoo a răspuns (pentru darrio2007):

Nu are importanta pentru cine este, a cerut o opinie si doreste un raspuns. Punct!

| darrio2007 a răspuns (pentru Nookoo):

De ce nu il ajuti si tu?
Punct.

| Nookoo a răspuns (pentru darrio2007):

Nu consider ca site-ul asta este facut pentru critici,suntem aici ca sa ne ajutam cu diverse situatii, probleme, curiozitati ivite la un moment dat in viata, i-ai raspuns la intrebare, n-are rost sa il si judecihappy

| darrio2007 a răspuns (pentru Nookoo):

Asa este. Dar nu e singurul care, de rusine sau din alte motive, posteaza pentru „un prieten". Si tot nu intelege nimic.

| Salontanul a răspuns (pentru Nookoo):

Si critica e un ajutor. Cat despre rostul de a judeca, ba da. De asta avem creier cu inteligenta sa judecam. Si daca judecam o si spunem ca ne-a dat natura si grai. Si daca noi nu judecam inseamna ca suntem legume. Prin critici si prin transmiterea informatiei s-a evoluat. Doar animalele inferioare nu judeca. Atata doar ca asta nu era o judecata ci o constatare. Nu i-a zis: "Bai nesimtitule, ne minti pe noi, etc?" Tu, insa, l-ai judecat pe darrio2007 spunand ca n-are rost sa critice. I-ai spus ca face critici fara sa fie nici o critica in ceea ce a spus. Dimpotriva, a remarcat ceva. Si, apoi de ce tu ai voie sa judeci si el nu? Cat despre ce consideri tu (ca site-ul asta nu-i facut pentru critici), e treaba ta. N-ai de unde sa stii pentru ce l-au facut. Asa ca pana la proba contrarie lasa pe fiecare sa raspunda cum vrea si doar daca depaseste limita, jignind, injurand, etc, atunci poti sa iei atitudine. Omul n-a facut decat sa-si eprime o parere si vezi ca terta persoana n-a reactionat?