| AngieSutru a întrebat:

Am primit preaviz de exmatriculare din cauza absențelor. Intrebarea mea este, daca esti preaviz de exmatriculare ar însemna că ma exmatriculeaza de tot sau doar câteva zile? Vreau și eu mai multe informatii. Si ce este de facut ca sa scap de el

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te exmatriculeaza deloc dar, daca mai faci absente nemotivate poti fi exmatriculata.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 21. (1) Preavizul de exmatriculare se întocmeşte de către profesorul  diriginte, pentru elevii care absentează nejustificat 20 de ore la diferite discipline de studiu sau 15% din totalul orelor de la o singură disciplină/modul, cumulate pe un an şcolar, se semnează de către acesta şi de director. Acesta se înmânează elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
  (2) Sancţiunea se consemnează în registrul de evidenţă a elevilor şi în  catalogul clasei şi se menţionează în raportul consiliului clasei la sfârşit de semestru sau de an şcolar.
(3) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei.
ART. 23. (1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul şcolar următor, în  aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul act normativ ori de regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.
  (2) Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe  nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar.
  (3) Dacă abaterea constă în absenţe nemotivate, sancţiunea exmatriculării se poate aplica numai dacă, anterior, a fost aplicată sancţiunea preavizului de exmatriculare.
  (4) Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei, în registrul de evidenţă a elevilor şi în registrul matricol.
  (5) Sancţiunea se comunică de către directorul unităţii de învăţământ, în scris, elevului şi, sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal.
(6) Sancţiunea, însoţită de scăderea notei la purtare, se validează în consiliul profesoral, la propunerea consiliului clasei."

Bula
| Bula a răspuns:

Avertismentul ai primit pentru comportament neadecvat si/sau prea multe absente.
Daca mai faci inca o ora nemotivata in acest trimestru, va urma exmatricularea efectiva si definitiva din scoala!

De la trimestrul urmator contorizarea absentelor se va relua de la 0.
Ai grija sa fii acoperit cu motivari medicale (nu fake-uri!) pentru absente!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E! Nu-i problema. Nu toata lumea trebuie sa ajunga doctor, avocat, etc. Mai trebuie si la munca campului. Vad ca esti fata! Te vei descurca oricum: ce face o fata cu fundul, nu fac 10 barbati cu capul.

| Bondarel99 a răspuns:

Inseamna ca se mai gandesc.
Asta e momentul in care trebuie sa te duci sa faci rost de niste scutiri daca vrei sa ai si tu o scoala...

| gothicbat a răspuns:

Nu se mai poartă acum cu scutiri false?
Pe vremea mea așa era.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru gothicbat):

Data fiind situatia lui, nici mama scutirilor false nu il ajuta!
Are atencedente, il pazesc ca pe butelie!

| gothicbat a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Rip laughing

| Giurgiu_Cosmetice_1982 a răspuns:

Preavizul este un avertisment. Daca vei mai lipsi de acum de la ore vei fi exmatriculat. Aceste absente raman si nu poti face nimic. In Consiliul Profesoral se va discuta despre situatia ta, si conform ROFUIP iti pot apiluca sanctiuni, si scaderea notei la purtare. Sfatul meu, nu mai chiuli deloc pana la sf semestrului.Din sem 2 absentele se iau de la 0