| anonim_4396 a întrebat:

Daca am primit scam de 10 euro pot sa depun plangere la politie sau ceva de genul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangere pentru inselaciune, daca stii datele faptuitorului, conform Codului penal, citez:
"Conform noului Cod penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Inainte de a depune plangerea incearca sa te intelegi cu faptuitorul, respectiv sa-ti restituie suma cu care te-a inselat.

| PainTech a răspuns:

Aparent poti face plangere daca vecinul foloseste bormasina, deci ai putea depune o plangere si pentru aia 10 euro.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai ma si alocatia e mai mare de atat

| Makaveli69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e de aia dar o sa se invete sa dea numa scam-uri