| RxTx a întrebat:

Dacă am un aparat de fotografiat de 6000 euro nou
Sau 1600 euro second-hand
Si as vrea sa ma plimb cu el când in afara uniunii europene
Când să intru cu el in uniunea europeană
Trebuie cumva să plătesc TVA la el
Sau cum se procedează la vămi

De exemplu să zicem ca ași vrea să merg cu el în Republica Moldova

Si nu ași dori să risc ca abuziv ceva invidioși pe la vama moldovenească să vrea să mi-l confiște
Sa și-îl însusească

Ci ași vrea să stau fară stresuri că vreun vameși ucraienian nu si-ar dori să mi-l ia si să invoce vreo tâmpenie si până la urmă să mă lase fără el

Cum trebuie procedat în cazuri din astea în care am de gând să merg cu el în țări dubioase din afara UE (Elveția)
Apoi ași dori să mai mă lase și românii la vamă să intru cu el inapoi in România fară să mă pună să plătesc vama taxe impozite ca și când l-ași importa acum!?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

TVA se plateste la cumpararea aparatului, in rest nu ai nici o problema, poti sa mergi cu aparatul in orice tara din lume.

| aditimus a răspuns:

Nu au nici o treaba la vama cu aparatele foto.

Răspuns utilizator avertizat