| MarisRadu91 a întrebat:

Daca am un card la o banca x, imi poate retrage cineva banii?(bineinteles fara accordul meu si fara sa-i dau pinul)
Am auzit ca de exemplu cand esti angajat la o firma si firma are datele cardului tau sa-ti vireze salariul dupa ce iti dai demisia sau nu mai lucrezi la acea firma iar tu mai ai bani in acel card, firma daca are "pata" pe tine iti poate lua din bani sau golii tot contul, daca e cineva care se pricepe in domeniu si poate sa ma ajute, ii multumesc!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand ai ridicat cardul, la o diferenta de cateva zile ai primit si codul pin. Codul pin este stiut numai de tine. ca masura de precautie poti oricand sa-l schimbi la bancomat. Firma nu are nici o mica data privind cardul ci numai numele bancii si numarul contului asociat cardului. Cu aceste date nu poate face absolut nimic. Poate, cel mult, sa-ti vireze o suma mai mare laughing
Lasand gluma, ca sa-ti poate face ceva trebuie sa inceapa o actiune judecatoreasca cand ti se blocheaza contul si o hotarare judecatoreasca cand se pot lua bani de pe cont. Daca nu ai adus nici un prejudiciu firmei nu poti avea probleme.

| CataC a răspuns:

Salut
firma de ce are datele contului tu?
Eu am fost angajat cu plata direct in cont, le dai IBAN si numele complet, nu iti cere nimeni datele cardului, nu sunt necesare sa-ti vireze salariul.
Te uiti la prea multe prostii la tv sua pe net happy
Bafta

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu se poate sa iti fure banii.

| Oana92 a răspuns:

Asa ceva este posibil doar daca la mijloc este un hacker. Chiar daca dai cuiva numarul tau de cont acesta nu poate scoate bani din el, poate doar vira bani.Iar pin-ul nu este cunoscut nici macar de angajatii bancii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este exclus.Nimeni nu poate face operatiuni de extragere din cont decat daca ii dai codul pin.Nici macar banca nu poate face asa ceva.

| trăncănici a răspuns:

Firmei îi înştiinţezi doar numărul de cont, numele băncii şi al filialei unde ai contul, nu şi PIN CODE-ul! Dacă cineva ţi-a cerut acel cod, e infractor.Mergi la banca unde ai acel cont şi cere schimbarea PIN code-ului.PIN code este parola contului! Nu-l ştii decăt tu şi banca respectivă. Dacă l-ai informat unei terţe persoane, îţi poate extrage tot ce ai în cont!

| trăncănici a răspuns (pentru trăncănici):

În completare,PIN Code-ul nu trebuie să reprezinte data de naştere a ta,sau a unuia din membrii familiei, data căsătoriei, numărul de înmatriculare al maşinii, date înscrise în buletin sau certificatul de naştere, etc.Nu scrie acel PIN CODE pe card! În general să nu reprezinte o dată calendaristică, sau ceva la vedere.

| idealman a răspuns:

Teoretic asa e cum spune colegul Salontanul dar in realitate contul poate fi accesat direct de la ghiseu in baza codului numeric personal si nu ti se cere nici un cod PIN. Deci trebuie sa avem incredere in functionarii de la banca, mai ales ca dupa fiecare tranzactie iti face si o copie dupa buletin.

| Oana92 a răspuns (pentru idealman):

Pentru a scoate bani de pe un cont din banca este necesara prezenta persoanei care are contul sau a unei persoane care are imputernicire, atfel nu primesti banii.