| AlexMaftei2001 a întrebat:

Dacă am vândut masina,când ma duc sa scot fiscalul și sa o scot de la impozit, am nevoie de cartea mașinii în original?
Menționez ca a rămas la cumpărător cartea.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai nevoie decat de contractul de vanzare-cumparare, celelalte acte ale masinii sunt deja la cumparator, de altfel pentru vanzare, in prezent, nu este nevoie sa dai cumparatorului certificatul de atestare fiscala.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Și eu cum scot masina de la impozit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Te duci la compartimentul de impozite si taxe de la domiciliul tau si soliciti radierea masinii, anexand la cerere o copie a contractului de vanzare-cumparare.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Am 4 copii ale contractului de vânzare cumpărare și una a rămas la cumparator.
Înseamnă că pot scoate masina de la impozit și fără sa dau cumpărătorului fiscal, nu?

| suntserios a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Contractul de v-c vizat de catre directia de impozite reprezita fiscalul de care cumparatorul are nevoie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Ti-am spus clar ca nu trebuie, in prezent nu se cere certificatul de atestare fiscala a vanzatorului.