| Maryus_Lungu_1991 a întrebat:

Am vandut masina dar nu mai am contractul de vanzare-cumparare (facut de mana), detin numai cartea de identitate originala a masinii. Cum as putea sa o scot din circulatie?
Nu stiu asa zisul cumparator.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara contractul de vanzare-cumparare nu o poti face. S-ar putea sa ai noroc, daca persoana careia i-ai vandut-o o inmatriculeaza si atunci serviciul de inmatriculari va comunica transferul dreptului de proprietate la serviciul tau si la organul de impozite si taxe.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 24
  (1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate pot solicita radierea din circulaţie, dacă fac dovada depozitării acestora într-un spaţiu adecvat, deţinut în condiţiile legii.
  (2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
  a) când vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate, în vederea dezmembrării;
  b) scoaterii definitive din România a vehiculului;
  c) declarării furtului vehiculului;
  d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.
  (3) Vehiculul declarat, prin dispoziţie a autorităţii administraţiei publice locale, fără stăpân ori abandonat se radiază din oficiu în termen de 30 de zile de la primirea dispoziţiei respective.
  (4) Vehiculul pentru care poliţia rutieră a dispus radierea din circulaţie, potrivit legii, se radiază de la data comunicării măsurii.
  (5) Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale.
  ART. 25
  (1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de înmatriculare sau de înregistrare şi a plăcuţelor cu număr de înmatriculare ori de înregistrare, după caz, a cărţii de identitate a vehiculului (doar pentru vehiculele înmatriculate după 1 iulie 1993), a fişei de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, ori a certificatului de atestare fiscală, precum şi a documentelor care atestă faptul că a intervenit una dintre situaţiile prevăzute la art. 24 alin. (1)-(4).
  (2) În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declaraţii pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai vanduto cuiva pe care nu il stii, dar nu ai contract de vanzare cumpareare si totusi tu inca mai detii actele originale a masinii? Cine a facut afacerea asta cu tine?

| mihai69 a răspuns:

Așadar, n-ai vândut-o! Atât timp cât ai CI și nu ai contract de vânzare cumpărare... Poți să mergi la un birou de făcut acte și să spui că o vinzi cuiva (mergi cu persoana cu tine), se fac actele, și cu acel contract te duci la Administrația financiară și te radiază din evidență.
Din circulație nu poți s-o scoți, dar va fi oricum scoasă în doi ani de la ultima inspecție tehnică trecută pe talon. Că alta nu poate face fără CI, și fără ITP valabil nu se poate circula.