| anonim_4396 a întrebat:

Daca amenda contraventionala nu este platita, ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu o platesti amenda se trimite la organul de impozite si taxe de la domiciliul tau si acesta va incerca executarea silita, in primul rand poprirea pe salariu sau/si conturi din banci, apoi vanzarea unor bunuri mobile proprietatea ta. Daca nu reusesc aceasta, din cauza ca n-ai venituri si nici bunuri executabile silit, vor sesiza instanta de judecata, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, se pot da pana la 50 de ore.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu am nici un bun care sa imi apartina, si refuz sa fac munca in folosul comunitatii? Ce ar putea sa imi faca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform legislatiei actuale nu vei pati ceva concret, s-ar putea sa ai probleme in obtinerea unui act de la organele fiscale. De asemenea sa te trezesti ca trebuie sa platesti amenda peste 5 ani, cand o sa ai venituri, termenul de prescriptie la amenzi este de 5 ani, socotiti de la i ianuarie a anului urmator amendarii.

3 răspunsuri:
| Ruxandra15 a răspuns:

Spre exemplu ai de plata 150 de lei.Ai timp sa o platesti gen 11 zile daca in 11 zile nu o platesti ea poate sa se duble