| davirob a întrebat:

Amenda contraventionala trebuie neaparat platita? Ce se putea intampla daca nu o platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda aceasta va fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe de la primaria de domiciliu, pentru a incerca executarea silita. Daca nu se reuseste executarea silita, din lipsa bunurilor executabile silit (salariu, conturi in banci, alte bunuri mobile) se poate sesiza instanta de judecata, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, fiind minor poti primi pana la 25 de ore.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca trebuie platita. Crezi ca a fost data asa sa te supere pe tine?

In caz de neplata se adauga la finante pe numele tau si fie vei fi obligat sa o platesti la orice document financiar vei avea nevoie fie se va ajunge la executare silita

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://jurnalul.ro/......72100.html
O seara buna:)

| Dintrebare a răspuns:

O vor plati (majorata) parintii tai atunci cand platesc impozitul

| Coma21 a răspuns:

Iti vine poprire pe salariu, daca ai!

| davirob explică (pentru Coma21):

Am 18 ani fara venit, deci altceva se poate intampla in acest caz?

| Coma21 a răspuns (pentru davirob):

Daca detii ceva sau vei detine cred ca ti-l pot confisca desi ma indoiesc sa se ajunga la asta, probabil ca atunci cand te vei angaja prima oara ti se va opri din salariu, sau, vei face munca in folosul comunitatii! Se practica si asta big grin happy Good Luck!

| davirob explică (pentru Coma21):

E vorba de 100 de lei adica pentru ca am aruncat o punga cu coji de seminte langa cosul de gunoi!

| Coma21 a răspuns (pentru davirob):

Du-te la primarie si esaloneaz-o, ai dreptul sa platesti cate 5 lei pe luna pana se achita amenda! Oricat ar dura!