| Laurentziu1234 a întrebat:

Dacă ar fi dupa mine aș face o magie ca să dispară toate insectele, țânțarii mai ales. Bă frate, in Bucurestiul asta nu mai poti manca ceva in aer liber ca se pune o insecta in mancare (probabil țânțar) in mancare. Ce e de facut? Nu se poate dezinfecta orasul asta?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si eu urasc tantarii si cam toate insectele...ce bine ar fi fost fara ele.
Doar gargaritele sa fi trait si albinele happy
Pe de alta parte se poate da cu solutii contra acestor insecte dar ori nu se vrea ori nu se poate din cauza ca primarii fura bani in loc sa investeasca in ceva benefic pentru cetateni!

| Violleta2022 a răspuns:

Rezolvarea este: mananci inautru!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Dismally a răspuns:

Exista deja o solutie care ar duce la disparitia tantarilor, nu e magie este stiinta, dar nu se stie care vor putea fi urmarile...

| Werrich a răspuns:

Mai bine dispare Nicusor Dan, el este cauza prezentei soarecilor, capuselor si tantarilor.

| Werrich a răspuns:

Rolul ţânţarilor pe Pământ. Nici nu bănuiai la ce sunt de folos

Ţânţarii trăiesc peste tot în lume, mai ales în zonele cu umiditate puternică. Iar când e cald şi vrei să te relaxezi la un picnic, ei nu te lasă în pace. Dacă te-ai gândit vreodată că aceste insecte sunt cele mai nefolositoare pe această planetă, să ştii că greşeşti amarnic. Şi ţânţarii au un rol pe acest Pământ.

Insectele, mai ales masculii, sunt, în primul rând, importanţi polenizatori şi se hrănesc cu nectarul plantelor. Femelele care se hrănesc cu sângele oamenilor folosesc nectarul ca o sursă alternativă de energie. În acelaşi timp, ţânţarii sunt hrană pentru păsări, iar larvele lor - pentru peşti, broaşte şi gândaci.

În momentele de relaxare, cu siguranţă ţi-ai dori ca ţânţarii să dispară pentru totdeauna, dar tocmai dispariţia lor ar influenţa ecosistemul. Unii oameni de ştiinţă, sunt de părere că rolul ţânţarilor de a poleniza ar fi preluat de alte insecte din lanţul trofic. Este un lucru firesc în natură când o specie dispare. În locul ei însă ar putea apărea o altă insectă, mult mai periculoasă pentru sănătatea omului şi care ar răspândi poate bolile mai repede şi pe un teritoriu mai mare.

Citește mai mult: https://www.publika.md/......73388.html

| romeo78 a răspuns:

Orașul București este o fostă mlaștină asanată de-a lungul timpului. Este plin de lacuri, parcuri, locuri părăsite!
Iar, faptul că în prezent primarul general, primarul de la sectorul 1, au hotărât să pună carul înaintea boilor a creat o situație greu de reparat.
Plus un buget votat în luna mai a pus capac la tot!
Iar, insectele au supraviețuit tuturor cataclismelor planetare!
Sunt unicele supraviațuitoare, alături de viețuitoarele din ocean care nu au dispărut niciodată, doar s-au adaptat!

| wildthing a răspuns:

Si eu urasc tantarii si chiar cred ca lumea asta ar functiona foarte bine si fara ei, dar sa dispara toate insectele? Asta nu. Ai idee cat de folositoare sunt albinele? Ai idee cate plante sunt polenizate de catre albine? 80% dintre plantele cultivate de om pentru consum (cereale, fructe si legume), depind de albine pentru polenizare. 75% dintre plantele care fac flori, sunt polenizate de albine si alte insecte cu rol similar.

| Dintrebare a răspuns:

In orasul meu in fiecare an arunca din elicopter ceva substante si nu avem aproape deloc tantari. Nu prea ai ce face daca nu se iau masuri la nivel macro. La tine acasa iti pui plase la geamuri, dar in rest. Deci toata povestea e legata de felul in care administratia isi face treaba si cand vine vorba de insecte si cand vine vorba de gunoi si toate restul.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cam aceeasi parere eu am eu despre pisicile vagaboante, spre exemplu. Am si eu cateva care s-au instalat la mine in curte si nu mai scap de ele... le alung si tot se intorc, si sa nu mai zic ca toti motanii din vecini hoinaresc prin curte si ei, ca deh, le trebuie calareala cu ele. Saraciile astea au purici, le cad blana( raie, naiba stie de ce), au viermi dinaia lungi rotunzi, si cine stie ce altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Laurentziu1234):

Sa stii ca mai degraba as prefera un caine, insa momentan nu ma cred pregatit de a avea grija de unul. Iar daca ar fi sa-mi iau unul numai al meu, cred ca as opta pentru ceva mai bland si prietenos, in niciun caz unul rau.