| LanguageMaster a întrebat:

Dacă câinii maidanezi crează probleme, atunci de ce guvernul nu îi împușcă ca să rezolve problema cu ei mai repede?

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@ Sophieka In peste 60 de ani de viata am vazut o multime de oameni omarati de aceste "suflete nevinovate". E adevarat ca este si vina oamenilor ca nu-si sterilizeaza animalele si le lasa pe strazi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista lege pentru eutanasierea celor nerevendicati si lasati pe strazi. Culmea este ca aia care au fost prinsi astazi aveau proprietari: au microcipuri cu datele proprietarilor.

| cristi202 a răspuns:

Au și ei drepturile lor. Dreptul la viață e unul din drepturile oricărei ființe de pe pămînt. Doar că legea junglei nu tine seama de acest drept. Omul o mai face. De aceea maidanezii sunt liberi.
Ar trebui omoriti? Unii zic da, alții ba. Fiecare cu motivele lui.
Poate că guvernul nu are atîtea gloanțe citi maidanezi sunt. Ne-am putea aștepta la așa ceva. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că nu suntem ultimii sălbatici sa împușcăm animale.

| sierra1 a răspuns:

1 guvernu' n-are pușcoace să lichideze câinii

2 sunt și oameni ce "creează probleme", ce soluție dai, tot aia?

| gabicoo a răspuns:

Păi dacă i-ar steriliza ori eutanasia ONG-urile de profil din ce ar mai trăi, banul public cum s-ar mai fura! Gândește un pic și răspunde-ti singur!

| mi25 a răspuns:

Pentruca am ajuns in epoca in care un caine este mai valoros decat un om. In epoca in care batranii ii dam la azil, copiii ii dam la orfelinat sau in cel mai bun caz la crese saptamanale, iar noi ne cumparam un caine pe care sa-l ingrijim, ce vrei sa mai ceri? Cand ne plictisim si de el il dam pe maidan si pe acesta.
Cica nu suntem salbatici sa-i impuscam. Dar suntem salbatici sa omoram pentru mancare?
Dumnezeu a creat animalele drept ajutor si hrana pentru om.
Omul de la tara stia si inca mai stie sa oranduiasca lucrurile asa cum e datina. Dar nu intotdeauna poate, deoarece vin acele fiinte cu chip de om care fac legi impotiva datinilor strabune si carora le pasa mai mult de animale decat de oameni.
Nu pot sa uit ca Brigitte Bardot era criticata cu ani in urma ca a donat pentru un adapost de caini un milion de doari, dar nu si pentru orfelinate umane.

| LordCristobal a răspuns:

Pai ar fi mai usor sa ii sterilizeze decat sa ii impuste.
Daca sunt sterilizati nu sunt agresivi.

| Sophieka a răspuns:

Dar de ce sa fie impuscati si sa nu se gaseasca solutii demne de sufletele lor nevinovate?

Poate si tu esti una din persoanele "maidaneze" care creaza probleme in societate...Ce ar fi sa te impuscam si pe tine si pe multi altii care creaza probleme sau distrug vieti?

| 1234568807 a răspuns (pentru Sophieka):

Asa e, ce conteaza ca distrug vieti si omoara, sunt niste suflete nevinovate

| Sophieka a răspuns (pentru 1234568807):

Si ce vieti distrug si omoara?

In aproape 30 de ani de viata, n-am patit si nici n-am vazut cu ochii mei.

| 1234568807 a răspuns (pentru Sophieka):

Sunt atatea cazuri cu copii si oameni sfasiati de caini maidanezi, daca cainii aia sunt un pericol public si totusi iubitorii de animale vor sa le faca un bine pe langa sa ii judece pe cei care agreseaza cainii care si cainii la randul lor au agresat, ar putea sa le faca niste adaposturi pentru caini maidanezi

| 1234568807 a răspuns (pentru Sophieka):

Eu nu cred ca oamenii sanatosi la cap incep sa agreseze cainii fara niciun motiv, in mare parte se intampla fiindca maidanezii incep sa agreseze primii

| Freya1 a răspuns (pentru 1234568807):

Sunt cazuri cu copii și oameni atacați de câini,câini abandonați de oameni,ne sterilizați de oameni,înfometați și hăituiți de oameni.Din câte știm câini sunt animale domestice,oameni ii iau pe lângă casa pentru paza,prietenie,companie etc,nu se nasc din iarba verde.Din câte știm omul e superior animalului,deci poate controla dacă acesta se înmulțește,se îmbolnăvește, devine agresiv etc.
Știu ca sunt foarte mulți câini agresivi, uneori nu poți trece de ei prin multe locuri pentru ca se aduna în haite, la fel mai sunt și cei ce fac o boala urata din care turbeaza și într-adevăr, trebuiesc eutanasiați ca nu mai au alta șansă.Dar trebuie sa fim conștienți ca ei nu sunt apți sa înțeleagă ca dacă îți e foame nu e ok sa musti un om.Cum trebuie sa înțelegem ca nici ong-urile astea voluntare nu au bani nelimitați sa ia toți câini pe care anumite javre ii abandonează,cum de altfel și adăposturile ii iau la ei,ii țin și tot eutanasiaza câte unu ce e prea bolnav,bătrân sau neadoptat.Dar mulți nu fac fata la căti apar iar și iar pentru ca anumite persoane ii lăsa în voia sortii sau nu merg sa ii castreze.
Eu locuiesc la tara și pe perioada iernii am plin de câini în curte,câini mari de oi/vaci agresivi ce se mai și inpuiesc.Dar cu ce sunt ei de vina dacă atunci când am întrebat proprietarii de ce nu ii țin acasă,nu ii leagă etc? zic "daa, dacă ii țin în curte și leg trebuie sa le dau de mancare ca astea mănâncă mult, asa ii las liberi sa își caute" sau "dacă ii duc la doctor sa ii castrez trebuie luați în evidenta și sa plătesc pentru ei, sa le fac vaccin..." da când si cat îl păzește pe el și bani lui câinele ala nu se pune. Daca le zici astea în cel mai bun caz se dezic de el (nu e a meu) sau devin agresivi.
Sa se educe omul trebuie, nu sa umplem tara cu adăposturi sau sa alergam după câini sa ii impuscam.

| 1234568807 a răspuns (pentru Freya1):

Ai dreptate, dar totusi nu e ok sa fie lasati liberi, mai ales cei agresivi, sunt copii mici care ei nu se pot descurca ca noi in astfel de situatii, in cazul in care vin caini in haita si ataca nici macar oamenii mari nu ar putea sa se descurce, dar mai ales niste copii mici, iti dau un exemplu un vecin de la mine din bloc care in urma cu 5 ani ii murise copilu sfasiat de caini maidanezi, cine raspunde pentru viata lui daca cainii sunt ai nimanui si ataca de foame cum spui tu? Cand a fost anuntata protectia animalelor au venit si au spus ca vor lua masuri, dar de ce nu au luat masuri inainte sa moara un copil? Omul acela si-a pierdut copilul pentru totdeauna si maidanezii tot umbla liberi pe acolo, pentru ca in Romania cand autoritatile spun ca vor face si vor lua masuri inseamna cu totu invers

| helpforyou a răspuns:

Ce brutal o spui!
Nu cred deloc ca aceasta este o solutie!
Eu te intreb pe tine ce solutii omenoase ai tu pentru aceasta problema?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu împușcarea este soluția.

Să-i ducă în adăposturi, să creeze mai multe pentru ei.

Apoi, ș-așa e lumea înebunită de câini, să-i dea gratis sau pentru o sumă modică, lumii care vrea să aibă un câine de companie.

Unii dau bani grei pe un câine, o fiță de câine, în timp ce cei ai străzii ucid oameni nevinovați, în loc să fie și ei dresați și iubiți de oameni. sad

Și iar trăim în paradoxuri. :/ sad

| nukeyly a răspuns:

Deci în 22 Ianuarie sa-l împușcăm pe Bubico2022, nu putem guvernul nu are fonduri de gloante, cum nu are nici var sa dea pe toate construite de Ceausescu, dar are de iahturi si salarii SF.

Plus ca Bubico are buletin cu cip, are drepturi, nu multe, da are si le poate pierde daca e turbat, cauza? supradoza de fornetti.

Iar "aia care au fost prinsi astazi aveau proprietari: au microcipuri cu datele proprietarilor" acei proprietari care nu au anunt activ cu caine pierdut la data capturarii, ar trebui dati la Vlad tepes anual pe 1 decembrie, asta e primul pas de stimulare.

| 1234568807 a răspuns (pentru nukeyly):

Bubico 22 trebuie impuscat intr-adevar

| Trixt3r a răspuns:

Eu cred ca supărarea ta este îndreptată in direcția greșita si problema pusă în mod greșit.

In ultimele 3 zile am avut doua cazuri cu oameni omorâți de maidanezi, pe care le știu eu. Unul în București și unul în Brașov.
(Dacă nu ma înșel, ambele orașe având ca principali vinovați și responsabili membrii ai PNL - In Brașov cel puțin știu ca este în atribuția vice-primarului PNL)

Cred ca problema care trebuie pusa, este de ce alte tari nu au problema asta? Si răspunsul este simplu, pentru ca administrațiile din alte tari se ocupa sa prevină asta, în timp ce administrațiile de la noi dorm, sau au oameni incompetenți în funcții importante.
(Corupția și numirile politice în funcții publice ucid)

Pentru mine întrebarea este de ce opinia publica tace atât de mult și de ce societatea nu este mai vocala și mai supărată, de ce societatea nu cere explicații celor care nu își fac datoria și dau vina pe căini în schimb?

Fără presiune publica, nu o sa se schimbe nimic, nici cu maidanezii și nici cu ursii sau alte probleme, pentru ca atâta timp cat societatea tace, atunci valoarea vieții omenești scade, corupții vor continua sa nu facă nimic știind ca nu sunt trași la răspundere.

| IarsiIar a răspuns:

Chiar asa! O idee buna si pentru oamenii care fac probleme. Mai ales ca sunt mai multi decat cainii si fac probleme neprovocati.