| Avr a întrebat:

Daca cineva m-a acuzat de furt pe nedrept pot cere daune morale? Cat? Si cum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 2 situatii:
1.Cel ce te acuza ti-a si facut plangere sau denunt pentru furt. Daca nu este adevarat poti sa-i faci si tu plangere penala pentru inducerea in eroare a organelor judiciare si sa soliciti daune morale chiar in procesul penal.
2.Cel ce te acuza nu face si plangere sau denunt, asa ca doar te calomniaza. In acest caz poti sa-l dai in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate si sa soliciti daune morale.
In ambele situatii tu poti cere cat vrei ca daune morale, instanta o sa-ti acorde aceste daune in functie de situatia ta si a celui care te-a acuzat. Suma poate fi de la cateva mii de lei la cateva zeci de mii de lei, nu putem aprecia o suma cat de cat exacta.
Pentru a obtine daunele trebuie ca acuzatia sa fie dovedita nereala si in a doua situatie expusa sa o poti dovedi.