| GABIwynner a întrebat:

Daca cineva te loveste fara un motiv anume, ai voie sa il lovesti inapoi, fiind in autoaparare. Dar daca intr-o bataie pe care a inceput-o un scandalagiu, ii dau (din greseala) una sub centura sau in gat si el moare. Atunci mai sunt in autoaparare sau ajung la inchisoare?

(Nu mi s-a intamplat mie asa ceva. Doar intreb.)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul caz expus este legitima aparare, care, conform Codului penal, este o cauza ce inlatura caracterul penal al faptei(fapta nu este considerata infractiune) si nu esti pedepsit. In al doilea caz este depasirea legitimei aparari si poate constitui doar o circumstanta atenuanta(primesti o pedeapsa mai mica, eventual pedeapsa minima), asa ca o sa fii pedepsit. Numai bine!

1 răspuns:
| Marcian a răspuns:

Atata timp cat ai fost atacat nu ti se intampla nimic.Totusi daca de examplu atacatorul se retrage sau cade la pamant si tu tot dai ai putea sa ai probleme. Daca altcineva a fost atacat si tu ai intervenit de partea victimei de asemenea s-ar putea sa ai probleme, procedura standard si legala fiind aceea de a suna politia.