| GoldenBoy17 a întrebat:

Daca dai teapa cuiva pentru o suma de 1500 ron (Trimisi prin banca) si dupa persoana aceea merge si depune plângere, ce sentinta primesti?!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de instanta de judecata.
Conform Codului penal, citez:
„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| doctorandus a răspuns:

In primul rand, Politia nu se ocupa de o singura teapa. Politia se ocupa de la 50-200 de tepe in sus.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Sper că nu ai dat țeapă, pentru binele tău.

| Calin221 a răspuns:

Buna!
Daca prin teapa te referi la mințirea, păcălirea, sau înșelarea cuiva, daca ai peste 15 ani se întocmește dosar penal, pedeapsa fiind amenda sau închisoare de la câteva luni la vreo 2 ani, depinde de gravitate

| GoldenBoy17 explică (pentru Calin221):

Totul s-a desfasurat intr-un mod Foarte Politicos, Ideea e ca eu Am cerut 50 ron, iar tipul a transferat 1450 ron, iar eu aveam nevoie de bani... si nu i am mai dat inapoi...

| doctorandus a răspuns (pentru GoldenBoy17):

Retine: o singura escrocherie nu este escrocherie, este un litigiu in drept civil.