| BoBoAlin a întrebat:

Salutare, exista metoda de a depune o suma de bani in contul cuiva, online? Sau trebuie sa merg neaparat la banca?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai cont in banca si internet banking, transferi din contul tau in contul lui. Mai sunt anumite ATM-uri (bancomate) unde poti depune bani in contul cuiva sau al tau. Le gasesti doar la anumite banci din orasele mai mari unde sunt sucursale de banci (nu agentii!).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

LaSoledad da niste raspunsuri de te crucesti. Chiar daca folosesti George trebuie sa ai un cont la banca lor. La Revolut, la fel.

| Daniel323 a răspuns (pentru Salontanul):

Tu cred ca nu prea gandesti.

| alina2k18 a răspuns:

Bineinteles ca poti depune online de acasa daca ai internet bankingwinking

| FreddieM a răspuns:

Transferwise e tare. Comision minuscul, pui dimineata la prima ora, pana seara intra. Daca nu, a doua zi sunt intrati in contul dorit.

| laSoledad a răspuns:

Ba da, merge si din aplicatia de pe telefon, gen George sau Revolut sau altele.
Nu stiu daca la transferul in aplicatie se aplica comision, dar daca te duci la banca de care apartine contul IBAN si depui banii, nu platesti comisioane de transfer intre banci. Ca sa afli banca unde trebuie sa depui, te uiti la inceputul codului IBAN dupa literele care desemneaza banca. Ai aici codurile bancilor din Romania: http://www.efin.ro/......mania.html
Te duci cu un buletin la banca, le dai codul IBAN si spui ca vrei sa depui suma de bani in contul respectiv. Iar banca trebuie sa-ti dea o chitanta de depunere numerar.

| laSoledad a răspuns:

Era de la sine inteles ca trebuie sa ai cont la ei, doamne cat de repede sari sa comentezi fara sa gandesti catusi de putin.